17 maja 2022

Planujesz urlop lub wakacje w Belgii? Interesuje cię Belgia? Sprawdź co warto zobaczyć w Belgii. Znajdź najciekawsze atrakcje turystyczne Belgii.

Gdzie na grzyby w Belgii? Czy w Belgii można zbierać grzyby?

Sprawdź czy w Belgii można zbierać grzyby, gdzie jechać na grzyby w Belgii i czy zbieranie grzybów w Belgii jest legalne.

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się sezon grzybobrań. Zbieranie grzybów to doświadczenie, w którym łatwo się zakochać. Jest coś takiego w chodzeniu po lesie w poszukiwaniu grzybów, co wywołuje radość i poczucie spełnienia. Końcówka sierpnia aż do połowy października, to idealna pora na wyprawę na grzyby w Belgii, dlatego przybliżamy wam temat grzybobrań i tego, jak to się robi w Belgii.

Zasady zbierania grzybów w Belgii

Najpierw garść praktycznych informacji, byście nie mieli wątpliwości, jak wyglądają kwestie prawne zbierania grzybów w Belgii.

Na gruntach prywatny do zbierania grzybów wymagana jest zgoda właściciela. W lasach państwowych (region Walonii) można zbierać grzyby na własny użytek, ale tylko w ilości jednego wiadra 10 l na osobę . We Flandrii i Brukseli obowiązuje całkowity zakaz zbierania grzybów. W lesie komunalnym zbieranie grzybów jest często dozwolone tylko tylko dla mieszkańców, dlatego należy to wcześniej sprawdzić. Ponadto zwracajmy uwagę na polowania odbywające się w lasach. Jednym słowem, a w zasadzie dwoma: Bądźmy czujni!

Jeśli nie znasz żadnych miejsc, gdzie można zbierać grzyby, proponujemy ci sprawdzić biura turystyczne w Ardenach, które często organizują tematyczne spacery z mykologami lub przewodnikami przyrodniczymi. Jest to idealne rozwiązanie, gdy sam nie orientujesz się jeszcze, dokąd na grzyby pojechać, chcesz mieć pewność, że zbierasz jadalne grzyby lub chcesz dopiero zapoznać się z tajnikami grzybobrania. Takie zorganizowane spacery są również gwarancją, że nie znajdziemy się na zalanych terenach, co przy powodzi, która przeszła niedawno przez Belgię, może się zdarzyć, gdy wybieramy się do lasu nie znając terenu.

Na stronie Luksemburg-belge.be podane są miejsca i daty organizowanych wypraw. Istny rarytas dla amatorów grzybobrań.

https://www.luxembourg-belge.be/fr/outils/champignons.php

Kolejną niezawodną stronką, jeśli szukacie jakichkolwiek aktywności w Belgii, jest strona Quefaire.be. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na stronie: champignion (grzyby), a wyświetlą się wyniki grzybiarskich spacerów.

https://www.quefaire.be/seek.php?word=champignons

Pamiętajcie, że wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz! Co zrobić jeśli podejrzewasz ze zatrułeś się grzybami w Belgii?

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub Centre Centre Antipoisons (070 / 245.245 dla Belgii, numer bezpłatny). Aby ocenić ciężkość zatrucia, zostaniesz poproszony o szereg pytań.

• Jakie grzyby zebrałeś?
• Gdzie je zebrałeś (w lesie czy na łąkach)?
• Ile czasu upłynęło między zbiorami a posiłkiem?
• Jak zostały przygotowane?
• Czy są jakieś resztki (surowe, ugotowane, w koszu itp.)?
• Jakie są objawy ?
• Jak długo po posiłku się pojawiły?
• Czy wszyscy, którzy go zjedli, są chorzy?
• Jakie inne pokarmy zostały zjedzone? Czy piłeś alkohol podczas posiłku?

Pić dużo wody. Nie pij alkoholu ani mleka.

Życzymy wszystkim udanych i owocnych grzybobrań.

Nie omieszkajcie się pochwalić, jeśli uda wam się znaleźć jakiś ciekawy okaz.

grzyby w belgii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.