MENU

Miasto Leuven czyli po polsku Lowanium to zabytkowe miasto w środkowej Belgii, położone nad rzeką Dijle.

Spis treści

O Leuven mówi się najczęściej jako o tętniącym życiem, dynamicznym miasteczku, zdominowanym przez studentów, a to za sprawą jednego z najstarszych w Europie uniwersytetów – Katolickiego Uniwersytetu Leuven, który za cztery lata będzie obchodził 600-lecie istnienia!

Zapewne byliście w Leuven już nieraz, a jeśli nie, to koniecznie musicie to nadrobić. Oprócz obowiązkowych atrakcji znajdujących się w każdym przewodniku turystycznym, takich jak najpiękniejszy w Belgii ratusz, kościoły, stary rynek, mały i duży beginaż czy biblioteka uniwersytecka, możecie zasugerować się naszym indywidualnym wyborem atrakcyjnych, acz czasem nieoczywistych miejsc w tym mieście. Poniżej dziewięć punktów listy City Trip Leuven z „Wakacjami w Belgii”. 

Miasto Leuven : Osiedle Św. Marcina (Sint-Maartensdal)

miasto Leuven

 

 © Monika Krasowska

Co takiego przywiodło nas do dzielnicy mieszkaniowej? Otóż to niebanalne osiedle w centrum Leuven, powstałe na miejscu klasztoru Doliny Świętego Marcina i późniejszych koszarów wojskowych, zostało w 1967 r. uznane za „najbardziej niezwykłą realizację zbudowaną ostatnio w Belgii”, a to za sprawą innowacyjnej, jak na tamte czasy, architektury, której autorem jest jeden z ważniejszych przedstawicieli modernizmu w architekturze, René Braem – uczeń samego Le Corbusiera, francuskiego architekta, urbanisty, malarza i rzeźbiarza, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Na to nowoczesne, jak na owe czasy, osiedle składają się trzy sześciokątne wieżowce występujące na przemian z trzema wydłużonymi blokami mieszkalnymi w kształcie jodełki. Najbardziej przykuwa wzrok budynek, który nazwałyśmy, z przymrużeniem oka, „blokiem rakietą” – ze względu na strzelistą antenę radiową umieszczoną na dachu. Dzięki tej iglicy całość konstrukcji osiąga wysokość 115 m. Warto rzucić okiem na tę perełkę innowacyjnej myśli urbanistycznej lat 60.

Adres: Sint-Maartensdal, 3000 Leuven

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

2. Miasto Leuven Port i browar -dzielnica VAARTKOM

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Początki największego browaru w Belgii – Stella Artois – sięgają XIV w. Pierwotnie był on nazywany Den Horen, czyli róg, co wyjaśnia, dlaczego ten dęty instrument blaszany po dziś dzień figuruje na etykiecie piwa. Współczesna nazwa piwa wzięła się od Sebastiana Artois, mistrza piwowarskiego, który w 1717 r. nazwał browar swoim nazwiskiem. Spacerując wzdłuż kanału, odkryjecie idealne połączenie starego i nowego, ponieważ obecnie wokół portu znajduje się wiele nowych restauracji i sklepów, a miejsce to stało się jednym z najmodniejszych w mieście. Chyba warto tam zajrzeć, chociażby po to, by samemu się o tym przekonać! 

Adres portu: Vaartkom, 3000 Leuven

A jeśli należycie do amatorów piwa, koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie browaru. Wycieczka trwa około półtorej godziny i kończy się w barze Stella Artois na dachu browaru, gdzie można delektować się doskonale podaną Stellą Artois – taka przynajmniej zachęta widnieje na stronie browaru, gdzie można zarezerwować wizytę.

Adres browaru: Aarschotsesteenweg 20, 3012 Leuven

 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 

 © Monika Krasowska

Miasto Leuven:  Statua Maryi

Ten piękny monument górujący nad koronami drzew można podziwiać w ogrodzie opactwa Keizersberg. Te XIX-wieczne benedyktyńskie mury klasztorne zostały zbudowane przez mnichów z opactwa Maredsous. Dzięki otaczającemu budynki i cały teren długiemu murowi kompleks ten przypomina stary zamek, a ogród jest parkiem publicznym, z pięknym widokiem na miasto.
Adres: Mechelsestraat 202, 3000 Leuven

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Miasto Leuven : Murale

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

W samym Leuven ściennych malowideł ulicznych jest naprawdę mnóstwo, a niebanalnych murali zdecydowanie przybyło, odkąd miasto zostało członkiem społeczności Street Art Cities, czyli od 2020 r. Jeśli jesteście tropicielami street artu, w ich odnalezieniu pomoże ta mapa, zawierająca zdjęcia i adresy ulicznych dzieł nie tylko w Leuven, ale i na całym świecie.

Jednym z prawdopodobnie najbardziej znanych murali w Leuven są „Ptaki” – w drodze do Abdij van Park. Twórcy tego street artu: Super-A i Collin van der Sluijs, wykonali wspaniałe kolorowe dzieło, pokazując bogatą florę i faunę pobliskiego parku. 

Adres: Geldenaaksebaan 186, 3001 Leuven (Heverlee) 

Z kolei „Niebieski smok” to piękny mural w przesmyku Katelijnepark.
Adres: Mechelsestraat 152, 3000 Leuven

miasto liege
miasto liege
miasto liege

 © Monika Krasowska

Miasto Leuven : Kruidtuin- Ogród Botaniczny

Założony przez KU Leuven na terenie po dawnym klasztorze kapucynów Kruidtuin jest najstarszym ogrodem botanicznym w Belgii. Niegdyś studenci medycyny wykorzystywali ogród głównie do sadzenia ziół, z których produkowano leki. Obecnie jest to przede wszystkim piękny park z kilkoma tropikalnymi szklarniami, oranżeriami, stawem z wodospadami oraz sadem owocowym. Miłośnicy roślin i ziół będą zachwyceni różnorodnymi kolekcjami. Wstęp jest darmowy, a ogród znajduje się dziesięć minut spacerem od rynku (Grote Markt). W tym wypełnionym kolorami i zapachami miejscu szybko można zapomnieć, że znajdujemy się w mieście, a liczne ławeczki zachęcają do spędzenia tam dłuższego czasu i do odpoczynku! Naszym zdaniem jest to absolutny must see podczas pobytu w Leuven.

Adres: Kapucijnenvoer 30, 3000 Leuven

 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 

 © Monika Krasowska

Miasto Leuven Cmentarz i krypta (Oorlogsgedenkteken)

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Na liście nieoczywistych miejsc do odwiedzenia w Leuven na pewno musi znaleźć się ten wielki cmentarz komunalny, pośrodku którego stoi betonowa krypta – z 200 oddzielnymi kwaterami i dwoma oddzielnymi wejściami – wraz z pomnikiem wojennym, który w październiku tego roku został uznany za zabytek architektury. Na froncie pomnika przedstawiono anioła z wieńcem laurowym i kwiatami, oddającego hołd ofiarom I wojny światowej, które reprezentowane są przez rozstrzelanego cywila i żołnierza zabitego podczas ataku gazowego, leżących u stop anioła. Za pomnikiem znajduje się „drzewo wolności” z 1985 r., które zastąpiło pierwotną lipę, zasadzoną w 1830 r. z okazji uzyskania przez Belgię niepodległości. Warto również przespacerować się cmentarnymi alejkami, w których znajdują się liczne interesujące rzeźby. 

Adres: Nieuwe Kerkhofdreef, 3001 Leuven

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Miasto Leuven: Muzeum sztuki M Leuven

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Na szczególną uwagę zasługują tutaj nie tylko licznie zgromadzone zbiory dzieł sztuki znajdujące się w muzeum, ale także to, co na zewnątrz, czyli imponująca architektura samego muzeum, które zostało oddane do użytku po renowacji w 2009 r. Budynek zaprojektował belgijski architekt Stéphane Beel, którego projekty znane są z kompleksowego połączenia historycznej zabudowy ze współczesną architekturą. W przypadku M Muzeum udało mu się to znakomicie, ale oczywiście polecamy sprawdzić samemu, czy macie podobne wrażenia estetyczne. Dzięki licznym przeszkleniom, krętym pasażom z dostępem do muzeum kilkoma wejściami z różnych stron, M zaprasza mieszkańców i przyjezdnych oraz rozbudza ciekawość, pokazując, jaka jest jego funkcja: miejsce, w którym jest coś do zobaczenia i przeżycia, gdzie ludzie są mile widziani. Nie przegapcie również wewnętrznego dziedzińca i tarasu na dachu nowego budynku, który jest częścią szlaku muzealnego, a z którego roztacza się piękny widok na miasto. Zarezerwuj wizytę w muzeum M

Adres: Leopold Vanderkelenstraat 28, 3000 Leuven

Miasto Leuven: Fonske i Chrząszcz

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Nie sposób, zwiedzając Leuven, nie trafić na Fonske (który podobnie jak brukselski Manneken Pis jest od czasu do czasu ubierany w różne stroje, zależnie od okazji) oraz na nabitego na iglicę chrząszcza, gdyż znajdują się prawie w centrum miasta. Warto jednak wiedzieć, co symbolizują. Z Fonske sprawa jest łatwiejsza – Fons Sapientiae po łacinie znaczy „źródło mądrości”, a posąg przedstawia studenta, który czytając książkę, pozwala wiedzy wypełnić jego umysł, tak jak płyn wypełnia szklankę. Jednak z nabitym na pal chrząszczem może nie pójść nam tak łatwo. Sięgamy zatem do współczesnego źródła mądrości, pozwalając wiedzy wlać się w nasze umysły. Zatem internet na to: iglicę z chrząszczem umieszczono na placu Ladeuzeplein w 2004 r. jako prezent dla miasta Leuven od uniwersytetu KU Leuven i Jana Fabre, z okazji 575-lecia uniwersytetu. Totem chrząszcza jest tu rozumiany jako symbol piękna, wiedzy i nauki. Jan Fabre, bazując na swoich starszych dziełach, pyta, jak to możliwe, że chrząszcze przeżyły na naszej planecie 400 mln lat. Łączy to pytanie i odpowiedź jednocześnie z przebogatą biblioteką uniwersytecką w Leuven, jej zbiorami, z całym jej bogactwem wiedzy i nauki. Ot, i cała tajemnica, ale zapewne same byśmy na to nie wpadły.

Adres Fonske: Rector de Somerplein 3, 3000 Leuven

Miasto Leuven: Kościół Św. Piotra (Sint-Pieterskerk)

miasto liege

 

 © Monika Krasowska

Ciekawostki związane z kościołem św. Piotra są dwie, a trzecia to wisienka na torcie. Pierwsza to fakt, że budowla jest zwieńczona 50-metrową niedokończoną wieżą, która według pierwotnych planów miała mieć aż 169 m wysokości. Druga – to mechaniczna lalka na fasadzie kościoła, czyli Jaquemart, który uderza młotkiem w dzwon, wybijając godziny. Istnieją różne spekulacje, skąd wzięła się ta nazwa. Niektóre źródła podają, że od średniowiecznego zegarmistrza Jacqemart, inne – że z połączenia słów Jacques i marteau (młot). Możecie poczekać na wybicie pełnej godziny w jednej z licznych kafejek naprzeciwko kościoła, by usłyszeć, jak jeden z sześciu zachowanych w Belgii Jaquemart przystępuje do pracy. A wisienką na torcie jest galeria w samym kościele i możliwość oglądania jej za pomocą Hololens, czyli cyberokularów mapujących otoczenie i nakładających na rzeczywiste obiekty informacje cyfrowe. Urządzenie to wyświetla w polu widzenia hologramy, treści multimedialne albo informacje tak, abyśmy nadal widzieli swoje otoczenie. Mamy nadzieję, że i wam spodoba się propozycja zwiedzania na miarę XXI w. 

Zarezerwuj cyberzwiedzanie

Adres: Grote Markt, 3000 Leuven

 • miasto liege
 • miasto liege
 • miasto liege
 

 © Monika Krasowska

Przy okazji Hololens chcemy nadmienić, że Leuven w 2020 r. otrzymało prestiżowy tytuł europejskiej stolicy innowacji. Komisja Europejska przyznaje tę nagrodę miastu, które wykazało się optymalnym zastosowaniem innowacji w podnoszeniu jakości życia swoich mieszkańców oraz w tworzeniu nowych i przełomowych rozwiązań dla wyzwań publicznych. 

Warto jeszcze wspomnieć, że w październiku rozpoczął się w Leuven festiwal “Boum!”,

zawdzięczający swoją nazwę teorii wielkiego wybuchu, która, nota bene, została napisana właśnie na Uniwersytecie w Leuven przez prof. Georges’a Lemaître’a w 1931 r.

Tematem tegorocznego festiwalu jest to, jak Wielki Wybuch wpłynął na sztukę i naukę do dnia dzisiejszego. W ramach tej imprezy, która potrwa do końca stycznia 2022 r., będzie można zobaczyć wiele wystaw, posłuchać muzyki oraz uczestniczyć w przeróżnych wydarzeniach zorganizowanych przez wiele organizacji, instytucji kulturalnych, artystów i naukowców z Belgii i innych krajów oraz samych mieszkańcy Louvain.

Wygląda na to, że Leuven to miasto nie tylko przyjazne i tętniące życiem, ale do tego dbające o najwyższą jakość życia swoich mieszkańców. Może to właśnie za sprawą studentów, ich otwartych umysłów i świeżości, jaką wnoszą w życie, miasto to jest jednym z bardziej lubianych w Belgii. My również chętnie tam jeszcze wrócimy. A jeśli i Wy odwiedzicie Leuven, podzielcie się wrażeniami w naszej facebookowej grupie w naszej facebookowej grupie.

miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege
miasto liege

belgia bruksela charleroi citytrip co zwiedzic w Belgii flamandzki Flandria francuski Gesves historia belgii jesień Jestem z Polski lato morze morze polnocne niemiecki opactwo podróże po Belgii Rezerwat przyrody sokół wędrowny spacer spacer po Brukseli sredniowieczny zamek stonehenge street-art trasy rowerowe TVN Style urlop wakacje w belgii wallonie Walonia warto zwiedzic w Belgii wczasy i wycieczki 2021 weris wielka przestrzeń wieza widokowa wolne wosp WOŚP 29 final zakatki Belgii zamek zwiedzanie Belgii zwiedzanie Brukseli Zwiedzanie Luksemburga ładne zakątki Belgii

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii