MENU

Sprawdź co warto zobaczyć w Charleroi. Charleroi uznane w 2008 r. przez czytelników holenderskiej gazety za najbrzydsze miasto świata. Opisane przez ‘The Telegraph’ jako najbardziej przygnębiające miasto w Europie. Wśród Belgów, ta dawna górnicza metropolia, jest postrzegana jako brudna, opuszczona, biedna i zanieczyszczona, ponieważ ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości w kraju, a jeden na czterech mieszkańców jest bezrobotny. 

 

Zabrzmiało to dla nas jak zachęta. Przynajmniej do tego, by przekonać się na własne oczy, jak prezentuje się z bliska jest Charleroi i jakie wzbudzi w nas emocje? Czy zaskoczy nas pozytywnie, czy rozczaruje?

co warto zobaczyc w charleroi

Zdecydowałyśmy się na ekscentryczne miejskie safari. Chciałyśmy przespacerować się “najbardziej przygnębiającą ulicą Belgii”, przejść się po przemysłowych nieużytkach i wspiąć się na hałdy żużla. Najodpowiedniejsza do tego wydała nam się trasa opracowana w 2016 roku przez dwójkę miłośników regionu, Micheline Dufert i Francisa Pourcela – alternatywnych muzyków rockowych w latach 70. i 80. Swoją trasę ochrzcili  “Czarną pętlą”. Nazwa ta wiąże się bezpośrednio z tym, że Charleroi ze względu na swoje liczne kopalnie i usypane czarne hałdy pokopalnianych odrzutów było nazywane “Czarnym krajem”. 

co warto zobaczyc w charleroi

Trasa “Czarnej Pętli” (GR412) zawiera kilka sekcji z kontrastowymi krajobrazami, ale
wszystkie naznaczone przez branżę górniczą i hutniczą.
Spacerując, przechodzimy starymi liniami kolejowymi i ścieżkami holowniczymi. Przemierzamy dzielnice.  Są też zamki i rezydencje dawnych mistrzów kuźni i dawnych szklarzy. Oglądamy stare, ogromne fabryki z wielkimi piecami. Idziemy wzdłuż budynków przemysłowych, które kiedyś zapewniały gospodarczy dobrobyt tego miasta. Przechodzimy przez mury, miejskie parki, stare kopalnie i tunele. Każda przekroczona strefa ujawnia postindustrialne przemiany i surowe krajobrazy. 
Przechodzimy także przez hałdy żużla, z których rozpościera się krajobraz tego miasta. 

Hałdy, które dziś pokrywają krajobraz, reprezentują znacznie więcej niż hałdy żużla wytwarzane przez kopalnie węgla przez dziesięciolecia. To ostatni świadkowie tego górniczego przemysłu, który wymarł na początku lat osiemdziesiątych. I właśnie dzięki nieobecności człowieka, natura mogła ponownie skolonizować te obszary. Obecnie hałdy, które zmieniły kolor na zielony i przypominają trochę park przyrody, są wymieniane w inwentarzu rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Charleroi, przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowe punkty widokowe i niezwykle różnorodną florę i faunę. 

Podczas spacerów szlakiem GR412 zaskoczyła nas różnorodność napotkanych obrazów przyrody. Każda hałda tworzy własne środowisko. Obserwujemy tu niewielkie lasy, mokradła, suche trawniki, zarośla, stawy oraz rzadkie rośliny. Dzisiejsze hałdy w sercu dzielnic mają urok naturalnych wysp w mieście i oferują każdemu środowisko sprzyjające spacerom i odpoczynkowi.

co warto zobaczyc w charleroi

Te 23 km pośród krajobrazów rodem z Mad-Maxa, a łagodniejszymi widokami, takimi jak zamki Marchienne i Monceau oraz zazieleniałymi hałdami żużla, po których chodzimy jak po balkonach nad miastem, zrobiły na nas mocne wrażenie. Jak się okazuje, niejeden piechur odnalazł w tych widokach swoiste piękno.
Myślę, że również Was ta podróż nie pozostawi obojętnymi na kontrasty tego zmieniającego się miasta. My zachęcamy was do własnych eksploracji!

Informacje praktyczne:

W 2020 r trasa “Czarnej Pętli” została zaktualizowana o 3 główne punkty w Monceau i Roux. Podążaj za oznaczeniami!
Wędrówkę możesz rozpocząć łańcuchem hałd żużla i zakończyć w strefie przemysłowej lub w odwrotnym kierunku.
Możesz swobodnie korzystać z transportu publicznego, aby ułatwić sobie wędrówkę. Przeciętnemu piechurowi cała trasa (23 km) zajmuje od 5 do 6 godzin faktycznego marszu (nie licząc przystanków). 

Ścieżka GPX jest dostępna na stronie:
Itinéraire Boucle Noire GR412 2020

Odcinki trasy:

  • Od Charleroi-Sud do Marchienne-au-Pont: 4 km
  • Od zamku do zamku. Od Marchienne do Roux Martinet: 5 km
  • Martinet, dawne główne miejsce wydobycia. Park krajobrazowy 5,4 km
  • Między tunelem kolejowym Roux-Plomcot a śluzą Marchienne: 4 km 
  • Łańcuch hałd żużla od śluzy Marchienne do wiaduktu Charleroi. 4,6 km

 Szczegółową mapę “Czarnej Pętli” z licznymi wyjaśnieniami znajdziesz na:
Chemins des terrils

Do Charleroi można dojechać z Brukseli pociągiem (50 minut). 
W Charleroi znajduje się również lotnisko: Charleroi-Bruxelles-Sud. Wiele lotów Ryanair ląduje właśnie tam.

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii