Grupa na Facebooku, wyprawy, blog i my

Jestem z Polski zgłoszenie do programu:

„Wakacje w Belgii” to projekt, który powstał początkowo jako grupa Wakacje w Belgii na Facebooku w czerwcu 2020 roku, aby w dobie kryzysu sanitarnego zainspirować i zmobilizować środowisko polonijne do aktywnego spędzania czasu w formie pieszych wędrówek po Belgii. W organizowanych raz miesiącu wyprawach pieszych wzięło już udział ponad sto osób, które miały okazję odwiedzić takie miejsca w Belgii jak Liège, Namur, Charleroi, Bouillon, Bruges, Leuven, Yvoir, Huy, Wéris, Nismes, Ninglinspo, les Hautes Fagnes, Anseremme, Esneux, Vallée de l’Hermeton, Vallée de la Molignée, Parc naturel Viroin-Hermeton, Parc naturel des deux Ourthes, Parc National des Hoge Kempen, Eben-Emael.

Monika Krasowska faucon

Monika Krasowska

Urodziłam się w Polsce i spędziłam swoje sielskie dzieciństwo i młodość wśród warmińskich lasów i jezior, by potem w wieku 20 lat wyemigrować do Belgii w poszukiwaniu lepszego życia. Najprościej mogłabym napisać o sobie: włóczykijka, powsinoga z niepohamowaną ciekawością otaczającego świata, miłośniczka sztuki, literatury, architektury, fotografii, ale przede wszystkim piękna i potęgi natury. Jestem zwolenniczka slow life i czerpania radości z prostych rzeczy. Zapraszam na moja stronę poświęcona mojej fotografii www.monikakrasowskaphotography.com

gdzie nad morze w belgii

Iwona Cichawa

Kiedy przyjechałam do Belgii z małego miasteczka na Śląsku i znalazłam się w Brukseli, zachłysnęłam się wielkomiejskim życiem i korzystałam z jego uroków. Szybko jednak poczułam tęsknotę za ukojeniem, jakie przynosi przebywanie w ciszy, pośród drzew i pięknych krajobrazów, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. I tak ciekawość, chęć odkrywania i mocne nogi zaprowadziły mnie w zielone zakątki mojej nowej ojczyzny, które koiły, dawały wytchnienie i ładowały baterie. Okazało się także, że po latach w naturalny sposób przyszedł czas na dzielenie się tą pasją z innymi entuzjastami odkrywania piękna wokół siebie.

Co promujemy na naszej grupie Wakacje w Belgii?

grupa wakacje w belgii

W grupie Wakacje w Belgii promujemy turystykę odpowiedzialną !

Podróż zaczyna się zawsze od pierwszego kroku, nieważne w którym kierunku. My chcemy pokazać, że piękno i zachwyt można znaleźć tuż za rogiem, na przykład w kraju, w którym się mieszka. A wakacje to bardziej stan umysłu, niż daleka podróż.

grupa wakacje w belgii

W grupie Wakacje w Belgii zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego

Najlepiej w lesie, jako fundament zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego chodzimy i zachęcamy innych do chodzenia wraz z grupą Wakacje w Belgii, bo to najprostszy i najmniej wymagający sport.

 

  • W leśnym powietrzu unoszą się fitoncydy. Są to naturalne związki chemiczne, które stanowią element systemu obronnego drzew. Największe ilości fitoncydów wydzielane są przez gatunki iglaste: sosny, świerki, jodły i żywotniki. Wdychanie ich pomaga w radzeniu z zaburzeniami lękowymi i depresją. Odpowiada za to D-limonen, który jest terpenem (jednym z podstawowych rodzajów fitoncydów). Działanie olejków to ok. 50 proc. zdrowotnego efektu przebywania w lesie.
  • Regularne wizyty w lesie powodują w naszym organizmie wzrost liczby komórek NK (z ang. Natural Killers) nawet o 50 proc. Komórki NK pełnią w naszym organizmie kluczową rolę – walczą z komórkami rakowymi i szkodliwymi patogenami. 
  • W leśnym powietrzu znajdują się jony ujemne, które działają orzeźwiająco i pobudzająco na nasz organizm, zapewniając dobre samopoczucie.
  • Spacerując po lesie wdychamy  Mycobacterium vaccae, nieszkodliwą bakterię glebową, która poprawia naszą odporność.
  • Już po 15 minutach przebywania w lesie zmniejsza się ciśnienie krwi, jego niski poziom może utrzymać się nawet do 5 dni.
grupa wakacje w belgii

Budowanie relacji międzyludzkich to główny cel grupy Wakacje w Belgii !

To, co jest i będzie w samym centrum naszej grupy, to zbudowanie społeczności wokół wspólnych wartości i zainteresowań, oraz zarażanie entuzjazmem innych do przebywania aktywnie wśród natury.

Przebywanie w lesie w większym gronie, wzmacnia więzi społeczne, tworzy silny związek z miejscem oraz poczucie wspólnoty. Dzięki regularnym wizytom w lesie stajemy się bardziej ufni, pomocni i opiekuńczy a komunikacja z innymi przychodzi nam w sposób naturalny. Wybierzcie się więc do lasu z rodziną lub przyjaciółmi i sprawdźcie sami.
belgijskie piwa
Tradycje w Belgii
Iwona Cichawa

Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »

Dodaj tu swój tekst nagłówka