MENU

Jeśli, jadąc nad morze, zabierasz nie tylko strój kąpielowy i krem do opalania, ale także plecak i wygodne buty, to śmiało możesz zasugerować się naszymi wskazówkami, polecamy gdzie pojechać nad morze w Belgii i co ciekawego zobaczyć!

gdzie nad morze w belgii - Spis treści

Połów krewetek Oostduinkerke

W Oostduinkerke po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek – konno. Ta ponad 500-letnia tradycja (a obecnie także duża atrakcja) wpisana została na listę Unesco jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Ubrani w żółte kapoki rybacy zaprzęgają w sieci konie belgijskiej rasy brabant i wyruszają na połów krewetek. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni. Ich szczegółowe daty znajdziecie na naszej stronie: https://wakacjewbelgii.com/morze-polnocne-i-krewetki/. Jeśli jesteś smakoszem owoców morza, nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25 i 26 czerwca.

gdzie nad morze w belgii

Dzieła sztuki „Beaufourt”

Belgijska linia brzegowa liczy 67 km. Ten nadmorski pas stał się galerią dla dzieł sztuki inspirowanych morzem. Happening artystyczny „Beaufourt” rozpoczął się w 2003 r. i odbywa się co trzy lata. Obecnie na stałe pokazuje 38 dzieł sztuki z poprzednich edycji. Na stronie internetowej poświęconej parkowi sztuki „Beaufourt znajdują się opisy poszczególnych artystycznych instalacji z ich dokładną lokalizacją.

Zaledwie kilkaset metrów od nabrzeża kursuje tramwaj, którym z łatwością można przejechać całą trasę artystyczną. Amatorzy roweru lub spacerów na tej stronie znajdą kilka fajnych tras, które można ściągnąć w formacie gpx.

Poniżej kilka dzieł wybranych przez nas z licznej kolekcji:

 • Jedną z ciekawych jest instalacja w Nieuwpoort, wykonana przez Ninę Beier, przedstawiająca czterech jeźdźców na koniach. Autorka zebrała stare posągi, które nie były już wystawiane na widok publiczny, i zainstalowała je w formacji nad morzem. W czasie przypływu część rzeźby zakryta jest wodą i wyłania się stopniowo z morza w czasie odpływu.
gdzie nad morze w belgii
 • Kilka kilometrów dalej, w pobliskiej Oostduinkerke, zobaczymy kolejne symboliczne dzieło, zainspirowane naturą. Jego autor, zaintrygowany kształtem powyginanych wiatrem nadmorskich drzew, przez dwa lata zbierał kawałki gałęzi, by potem zbudować nowe, wygięte drzewo, odwzorowane w brązie.
 • Natomiast w Ostendzie nie da się przegapić instalacji artystycznej z wielkich jaskrawopomarańczowych form, które znajdują się przy Zeeheldenplein. Zamysłem autora było przełamanie szarości i neutralności miejskiego otoczenia kolorowym akcentem.
gdzie nad morze w belgii

Ostenda i murale

Od 2016 r. do Ostendy zjeżdżają światowej sławy artyści uliczni. „Cristal Ship” to kolejny festiwal sztuki, który zmienił nadmorskie miasto w najważniejszą belgijską galerię pod gołym niebem. Ostenda została pokryta muralami, rzeźbami, instalacjami i wszystkim tym, czego nie spodziewalibyśmy się zobaczyć w popularnej nadmorskiej miejscowości. Już w drodze z parkingu w kierunku plaży napotkacie długi mur pokryty kolorowymi malunkami, kończący się ogromnym, bo wymalowanym na dwupiętrowym budynku pięknym muralem przedstawiającym kobietę wśród rybek (Monacoplein 2). https://thecrystalship.org/fr/artworks/kitsune-3/

Ostenda i Ogród Japoński

 • adres: Koningin Astridlaan, Ostenda
 • cena: za darmo

Ogród japoński w Koningspark nosi nazwę „Shin Kai Tei”. Shin oznacza ‘dogłębny, poznany’, kai to ‘morze, ocean’, natomiast tei ‘ogród’, ale także ‘świątynia’. Serce ogrodu stanowi staw w kształcie żółwia. Ogród otwarty jest codziennie, również w czasie belgijskich wakacji szkolnych, oprócz świąt.

gdzie nad morze w belgii

Ostenda: Galerie Weneckie i Galerie Królewskie

 • adres: Galeries vénitiennes, 8400 Ostenda
 • cena: za darmo

Galerie te znajdują się nad samym morzem, wzdłuż pięknej promenady Alberta I. Galerie Królewskie mają prawie 400 m długości i łączyły pałac królewski z torem wyścigowym. Powstały w latach 1902-1906 na zlecenie króla Belgów Leopolda II, który chciał zbudować pałac z widokiem na morze. Obecnie Galerie Weneckie pełnią funkcję przestrzeni wystawienniczej.

gdzie nad morze w belgii

Ostenda: Prom

Niedaleko wspomnianej jaskrawopomarańczowej instalacji artystycznej przy Visserskaai 25 co 30 minut kursuje darmowy prom, którym można się dostać na wschodni brzeg Ostendy fl. Oosteroever.

gdzie nad morze w belgii

Wschodni brzeg Ostendy

Po około 10 minutach prom jest już po drugiej stronie, skąd roztacza się imponujący widok na zabudowania miasta, zupełnie jakbyśmy przenieśli się do Nowego Jorku 😉 Na Oosteroever znajduje się Fort Napoleona, piękna plaża oraz latarnia morska wybudowana w 1949 r. Ma 65 m wysokości i 324 stopnie. Widoki z kilkusetmetrowej promenady robią wrażenie, gdziekolwiek by spojrzeć. Jest wiele miejsca, aby usiąść i po prostu cieszyć się tym, co nas otacza. 

gdzie nad morze w belgii

Rezerwat przyrody Zwin

 • adres: Graaf Léon Lippensdreef 8, B-8300 Knokke-Heist
 • www.zwin.be
 • cena: dorośli 14 euro w okienku; 12 € przy rezerwacji online; dzieci od 6 do 17 lat: 6 €; dzieci do 6 r.ż.: gratis

Rezerwat przyrody Zwin to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia w okolicach Knokke. Obszar ten obejmuje wyjątkowo zróżnicowany krajobraz z podmokłymi łąkami, lasem, zaroślami i suchymi murawami wydmowymi. Jest domem dla wielu gatunków ptactwa, z czego najbardziej znane są bociany białe. Niektóre z tych ptaków zimują w rezerwacie. Rezerwat słynie z dużej różnorodności flory odpornej na sól morską, np. lawendy morskiej.

Rezerwat Zwin o powierzchni 1,25 km2 graniczy z Holandią i jest wart odwiedzenia o każdej porze roku. Wejście do niego jest płatne. W cenie biletu możemy zwiedzić wystawę poświęconą bocianom i ich wędrówkom oraz wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na rezerwat i okoliczne pola, a także na specjalną wieżę, w której przez okno można obserwować życie bocianów.

Rezerwat przyrody Zwin

Rezerwat przyrody Westhoek

 • adres: Duinhoekstraat 138, 8660 De Panne
 • cena: za darmo

Usytuowany zaledwie 2,5 km od stacji kolejowej w De Panne rezerwat Westhoek jest najstarszym rezerwatem we Flandrii – powstał w 1957 r. Obejmuje on największy nieprzerwany obszar wydmowy na belgijskim wybrzeżu (340 ha), do którego można dodać przylegający do niego las Calmeynbos (100 ha) i wydmy Oosthoekduinen (100 ha), tworzące pas zieleni w De Panne. Centralnymi punktami Westhoek są dwie sztuczne zatoki, do których podczas przypływu wpływa woda morska, umożliwiając rozwój niezwykłej flory i fauny. Rezerwat oferuje wiele dobrze oznakowanych tras spacerowych; my polecamy trasę o długości 10 km, łatwą dla rodzin (bez wózków): www.toerismewesthoek.be/nl/doen/westhoekwandelroute 

Ter Yde - wydmy

 • adres: Astridplein, 8670 Oostduinkerke-Bad (punkt początkowy podanej trasy)
 • cena: za darmo

Miasto Ter Yde było niegdyś małym łowiskiem, a jego początki sięgają XIII w. Dziś to rozległy kompleks wydmowy położony między Oostduinkerke i Groenendijk. Przez ten odmienny krajobraz z różnymi rodzajami wydm, trawą wydmową i lasami można przejść oznakowanym szlakiem o długości 7,8 km. W zależności od pory roku można tu zobaczyć stada koni lub bydła, które wylegają na to niezwykłe pastwisko.

Ta trasa (pętla) prowadzi wzdłuż wału przeciwpowodziowego do Zeebermduinen i przez plażę z powrotem do Groenendijk. Ścieżka biegnie wzdłuż wydm do rezerwatu przyrody Hannecartbos, podmokłego zagajnika olchowego zasadzonego w latach 30. XX w., przez który przepływa jedyny na belgijskim wybrzeżu strumień wydmowy.

Ter Yde wydmy Belgia
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Jedna odpowiedź

 1. Rewelacja! Byłam już w Ostendzie kilka razy, ale z powyższego tylko trafiłam na Zeeheldenplein tylko. Cieszę się, że przeczytałam to teraz, na początku sezonu 😉 Też jestem ze Śląska! Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii