MENU

Jeśli, jadąc nad morze, zabierasz nie tylko strój kąpielowy i krem do opalania, ale także plecak i wygodne buty, to śmiało możesz zasugerować się naszymi wskazówkami, polecamy gdzie pojechać nad morze w Belgii i co ciekawego zobaczyć!

gdzie nad morze w belgii - Spis treści

Połów krewetek Oostduinkerke

W Oostduinkerke po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek – konno. Ta ponad 500-letnia tradycja (a obecnie także duża atrakcja) wpisana została na listę Unesco jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Ubrani w żółte kapoki rybacy zaprzęgają w sieci konie belgijskiej rasy brabant i wyruszają na połów krewetek. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni. Ich szczegółowe daty znajdziecie na naszej stronie: https://wakacjewbelgii.com/morze-polnocne-i-krewetki/. Jeśli jesteś smakoszem owoców morza, nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25 i 26 czerwca.

gdzie nad morze w belgii

Dzieła sztuki „Beaufourt”

Belgijska linia brzegowa liczy 67 km. Ten nadmorski pas stał się galerią dla dzieł sztuki inspirowanych morzem. Happening artystyczny „Beaufourt” rozpoczął się w 2003 r. i odbywa się co trzy lata. Obecnie na stałe pokazuje 38 dzieł sztuki z poprzednich edycji. Na stronie internetowej poświęconej parkowi sztuki „Beaufourt znajdują się opisy poszczególnych artystycznych instalacji z ich dokładną lokalizacją.

Zaledwie kilkaset metrów od nabrzeża kursuje tramwaj, którym z łatwością można przejechać całą trasę artystyczną. Amatorzy roweru lub spacerów na tej stronie znajdą kilka fajnych tras, które można ściągnąć w formacie gpx.

Poniżej kilka dzieł wybranych przez nas z licznej kolekcji:

 • Jedną z ciekawych jest instalacja w Nieuwpoort, wykonana przez Ninę Beier, przedstawiająca czterech jeźdźców na koniach. Autorka zebrała stare posągi, które nie były już wystawiane na widok publiczny, i zainstalowała je w formacji nad morzem. W czasie przypływu część rzeźby zakryta jest wodą i wyłania się stopniowo z morza w czasie odpływu.
gdzie nad morze w belgii
 • Kilka kilometrów dalej, w pobliskiej Oostduinkerke, zobaczymy kolejne symboliczne dzieło, zainspirowane naturą. Jego autor, zaintrygowany kształtem powyginanych wiatrem nadmorskich drzew, przez dwa lata zbierał kawałki gałęzi, by potem zbudować nowe, wygięte drzewo, odwzorowane w brązie.
 • Natomiast w Ostendzie nie da się przegapić instalacji artystycznej z wielkich jaskrawopomarańczowych form, które znajdują się przy Zeeheldenplein. Zamysłem autora było przełamanie szarości i neutralności miejskiego otoczenia kolorowym akcentem.
gdzie nad morze w belgii

Ostenda i murale

Od 2016 r. do Ostendy zjeżdżają światowej sławy artyści uliczni. „Cristal Ship” to kolejny festiwal sztuki, który zmienił nadmorskie miasto w najważniejszą belgijską galerię pod gołym niebem. Ostenda została pokryta muralami, rzeźbami, instalacjami i wszystkim tym, czego nie spodziewalibyśmy się zobaczyć w popularnej nadmorskiej miejscowości. Już w drodze z parkingu w kierunku plaży napotkacie długi mur pokryty kolorowymi malunkami, kończący się ogromnym, bo wymalowanym na dwupiętrowym budynku pięknym muralem przedstawiającym kobietę wśród rybek (Monacoplein 2). https://thecrystalship.org/fr/artworks/kitsune-3/

Ostenda i Ogród Japoński

 • adres: Koningin Astridlaan, Ostenda
 • cena: za darmo

Ogród japoński w Koningspark nosi nazwę „Shin Kai Tei”. Shin oznacza ‘dogłębny, poznany’, kai to ‘morze, ocean’, natomiast tei ‘ogród’, ale także ‘świątynia’. Serce ogrodu stanowi staw w kształcie żółwia. Ogród otwarty jest codziennie, również w czasie belgijskich wakacji szkolnych, oprócz świąt.

gdzie nad morze w belgii

Ostenda: Galerie Weneckie i Galerie Królewskie

 • adres: Galeries vénitiennes, 8400 Ostenda
 • cena: za darmo

Galerie te znajdują się nad samym morzem, wzdłuż pięknej promenady Alberta I. Galerie Królewskie mają prawie 400 m długości i łączyły pałac królewski z torem wyścigowym. Powstały w latach 1902-1906 na zlecenie króla Belgów Leopolda II, który chciał zbudować pałac z widokiem na morze. Obecnie Galerie Weneckie pełnią funkcję przestrzeni wystawienniczej.

gdzie nad morze w belgii

Ostenda: Prom

Niedaleko wspomnianej jaskrawopomarańczowej instalacji artystycznej przy Visserskaai 25 co 30 minut kursuje darmowy prom, którym można się dostać na wschodni brzeg Ostendy fl. Oosteroever.

gdzie nad morze w belgii

Wschodni brzeg Ostendy

Po około 10 minutach prom jest już po drugiej stronie, skąd roztacza się imponujący widok na zabudowania miasta, zupełnie jakbyśmy przenieśli się do Nowego Jorku 😉 Na Oosteroever znajduje się Fort Napoleona, piękna plaża oraz latarnia morska wybudowana w 1949 r. Ma 65 m wysokości i 324 stopnie. Widoki z kilkusetmetrowej promenady robią wrażenie, gdziekolwiek by spojrzeć. Jest wiele miejsca, aby usiąść i po prostu cieszyć się tym, co nas otacza. 

gdzie nad morze w belgii

Rezerwat przyrody Zwin

 • adres: Graaf Léon Lippensdreef 8, B-8300 Knokke-Heist
 • www.zwin.be
 • cena: dorośli 14 euro w okienku; 12 € przy rezerwacji online; dzieci od 6 do 17 lat: 6 €; dzieci do 6 r.ż.: gratis

Rezerwat przyrody Zwin to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia w okolicach Knokke. Obszar ten obejmuje wyjątkowo zróżnicowany krajobraz z podmokłymi łąkami, lasem, zaroślami i suchymi murawami wydmowymi. Jest domem dla wielu gatunków ptactwa, z czego najbardziej znane są bociany białe. Niektóre z tych ptaków zimują w rezerwacie. Rezerwat słynie z dużej różnorodności flory odpornej na sól morską, np. lawendy morskiej.

Rezerwat Zwin o powierzchni 1,25 km2 graniczy z Holandią i jest wart odwiedzenia o każdej porze roku. Wejście do niego jest płatne. W cenie biletu możemy zwiedzić wystawę poświęconą bocianom i ich wędrówkom oraz wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na rezerwat i okoliczne pola, a także na specjalną wieżę, w której przez okno można obserwować życie bocianów.

Rezerwat przyrody Zwin

Rezerwat przyrody Westhoek

 • adres: Duinhoekstraat 138, 8660 De Panne
 • cena: za darmo

Usytuowany zaledwie 2,5 km od stacji kolejowej w De Panne rezerwat Westhoek jest najstarszym rezerwatem we Flandrii – powstał w 1957 r. Obejmuje on największy nieprzerwany obszar wydmowy na belgijskim wybrzeżu (340 ha), do którego można dodać przylegający do niego las Calmeynbos (100 ha) i wydmy Oosthoekduinen (100 ha), tworzące pas zieleni w De Panne. Centralnymi punktami Westhoek są dwie sztuczne zatoki, do których podczas przypływu wpływa woda morska, umożliwiając rozwój niezwykłej flory i fauny. Rezerwat oferuje wiele dobrze oznakowanych tras spacerowych; my polecamy trasę o długości 10 km, łatwą dla rodzin (bez wózków): www.toerismewesthoek.be/nl/doen/westhoekwandelroute 

Ter Yde - wydmy

 • adres: Astridplein, 8670 Oostduinkerke-Bad (punkt początkowy podanej trasy)
 • cena: za darmo

Miasto Ter Yde było niegdyś małym łowiskiem, a jego początki sięgają XIII w. Dziś to rozległy kompleks wydmowy położony między Oostduinkerke i Groenendijk. Przez ten odmienny krajobraz z różnymi rodzajami wydm, trawą wydmową i lasami można przejść oznakowanym szlakiem o długości 7,8 km. W zależności od pory roku można tu zobaczyć stada koni lub bydła, które wylegają na to niezwykłe pastwisko.

Ta trasa (pętla) prowadzi wzdłuż wału przeciwpowodziowego do Zeebermduinen i przez plażę z powrotem do Groenendijk. Ścieżka biegnie wzdłuż wydm do rezerwatu przyrody Hannecartbos, podmokłego zagajnika olchowego zasadzonego w latach 30. XX w., przez który przepływa jedyny na belgijskim wybrzeżu strumień wydmowy.

Ter Yde wydmy Belgia
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Top 10 -atrakcje dla dzieci w Belgii

Atrakcyjne miejsca w Belgii do odwiedzenia z dziećmi reklama, przewin by przeczytać artykuł Reklama Rozpoczęcie zdania dużą literą. [cofnij korektę][przywróć][edytuj], przewin, Jeśli wyraz „by” jest wykładnikiem trybu warunkowego lub przypuszczającego

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

 1. Rewelacja! Byłam już w Ostendzie kilka razy, ale z powyższego tylko trafiłam na Zeeheldenplein tylko. Cieszę się, że przeczytałam to teraz, na początku sezonu 😉 Też jestem ze Śląska! Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii