MENU

Czy wiedzieliście, że tradycją belgijskiego wybrzeża, wpisaną na światowa listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, jest połów krewetek w morzu północnym? 

punkty widokowe belgii

Spis treści

Informacje prktyczne

My wpadłyśmy na to spektakularne wydarzenie zupełnie przypadkiem, będąc nad morzem i przeglądając internet w poszukiwaniu atrakcji. 

Odkryliśmy, że w Oostduinkerke, po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek i właśnie rozpoczyna się sezon połowów. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni.

punkty widokowe belgii

Szczegółowe daty pokazów można sprawdzić tutaj.

Połowy krewetek przyciągają naprawdę liczną publikę. My trafiłyśmy na pierwszy połów w tym sezonie, na który przyszło kilkadziesiąt  rodzin z dziećmi.

punkty widokowe belgii

Jak wygląda tradycyjny połów krewetek w morzu północnym? 

Dla dzieci najbardziej interesująca była  możliwość pogłaskania koni, które ustawiły się wzdłuż jednej z ulic. Koń za koniem, a każdy z nich będzie ciągnął aż do plaży wózek z siecią na krewetki. Korowód rusza w kierunku brzegu. Jest odpływ więc musimy przejść dobrych kilkaset metrów.  Teraz ubrani w żółte kapoki rybacy dosiadają koni by wejść z nimi do morza. Konie przechadzają się w morzu kilkanaście minut ciągnąc sieci równolegle do brzegu.

Ciekawostką dla nas był sam sposób łowienia: przymocowany do sieci łańcuch zgarnia piasek z dna wytwarzając wibracje, które powodują, że krewetki podskakują i wpadają do sieci. 

punkty widokowe belgii

Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć z czym rybacy powrócą? Do kosza trafia cały połów. Rybacy wyrzucają z powrotem do morza kraby, ośmiornice i inne ryby. Na tym pokaz dla nas się kończy, a rybacy pewnie wracają do domu, zapewne by przyrządzić jakieś pyszne danie ze złowionych krewetek 🙂

punkty widokowe belgii

Festiwal krewetek 2022

Jeśli jesteś smakoszem krewetek nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25-26 czerwca.

belgijskie piwa

Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii