17 maja 2022

Planujesz urlop lub wakacje w Belgii? Interesuje cię Belgia? Sprawdź co warto zobaczyć w Belgii. Znajdź najciekawsze atrakcje turystyczne Belgii.

Tradycyjny połów krewetek w Oostduinkerke nad Morzem Północnym

Czy wiedzieliście, że tradycją belgijskiego wybrzeża, wpisaną na światowa listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, jest połów krewetek w morzu północnym? 

morze północne

Spis treści

Informacje prktyczne

My wpadłyśmy na to spektakularne wydarzenie zupełnie przypadkiem, będąc nad morzem i przeglądając internet w poszukiwaniu atrakcji. 

Odkryliśmy, że w Oostduinkerke, po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek i właśnie rozpoczyna się sezon połowów. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni.

morze północne

Szczegółowe daty pokazów można sprawdzić tutaj.

Połowy krewetek przyciągają naprawdę liczną publikę. My trafiłyśmy na pierwszy połów w tym sezonie, na który przyszło kilkadziesiąt  rodzin z dziećmi.

morze północne

Jak wygląda tradycyjny połów krewetek w morzu północnym? 

Dla dzieci najbardziej interesująca była  możliwość pogłaskania koni, które ustawiły się wzdłuż jednej z ulic. Koń za koniem, a każdy z nich będzie ciągnął aż do plaży wózek z siecią na krewetki. Korowód rusza w kierunku brzegu. Jest odpływ więc musimy przejść dobrych kilkaset metrów.  Teraz ubrani w żółte kapoki rybacy dosiadają koni by wejść z nimi do morza. Konie przechadzają się w morzu kilkanaście minut ciągnąc sieci równolegle do brzegu.

Ciekawostką dla nas był sam sposób łowienia: przymocowany do sieci łańcuch zgarnia piasek z dna wytwarzając wibracje, które powodują, że krewetki podskakują i wpadają do sieci. 

morze północne

Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć z czym rybacy powrócą? Do kosza trafia cały połów. Rybacy wyrzucają z powrotem do morza kraby, ośmiornice i inne ryby. Na tym pokaz dla nas się kończy, a rybacy pewnie wracają do domu, zapewne by przyrządzić jakieś pyszne danie ze złowionych krewetek 🙂

morze północne

Festiwal krewetek 2022

Jeśli jesteś smakoszem krewetek nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25-26 czerwca.

morze północne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.