Czy wiedzieliście, że tradycją belgijskiego wybrzeża, wpisaną na światowa listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, jest połów krewetek w morzu północnym? 

atrakcje dla dzieci w belgii

Spis treści

Informacje prktyczne

My wpadłyśmy na to spektakularne wydarzenie zupełnie przypadkiem, będąc nad morzem i przeglądając internet w poszukiwaniu atrakcji. 

Odkryliśmy, że w Oostduinkerke, po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek i właśnie rozpoczyna się sezon połowów. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni.

atrakcje dla dzieci w belgii

Szczegółowe daty pokazów można sprawdzić tutaj.

Połowy krewetek przyciągają naprawdę liczną publikę. My trafiłyśmy na pierwszy połów w tym sezonie, na który przyszło kilkadziesiąt  rodzin z dziećmi.

atrakcje dla dzieci w belgii

Jak wygląda tradycyjny połów krewetek w morzu północnym? 

Dla dzieci najbardziej interesująca była  możliwość pogłaskania koni, które ustawiły się wzdłuż jednej z ulic. Koń za koniem, a każdy z nich będzie ciągnął aż do plaży wózek z siecią na krewetki. Korowód rusza w kierunku brzegu. Jest odpływ więc musimy przejść dobrych kilkaset metrów.  Teraz ubrani w żółte kapoki rybacy dosiadają koni by wejść z nimi do morza. Konie przechadzają się w morzu kilkanaście minut ciągnąc sieci równolegle do brzegu.

Ciekawostką dla nas był sam sposób łowienia: przymocowany do sieci łańcuch zgarnia piasek z dna wytwarzając wibracje, które powodują, że krewetki podskakują i wpadają do sieci. 

atrakcje dla dzieci w belgii

Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć z czym rybacy powrócą? Do kosza trafia cały połów. Rybacy wyrzucają z powrotem do morza kraby, ośmiornice i inne ryby. Na tym pokaz dla nas się kończy, a rybacy pewnie wracają do domu, zapewne by przyrządzić jakieś pyszne danie ze złowionych krewetek 🙂

atrakcje dla dzieci w belgii

Festiwal krewetek 2022

Jeśli jesteś smakoszem krewetek nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25-26 czerwca.

tarasy widokowe w Brukseli

Tarasy widokowe w Brukseli – Top 5 podniebnych barów Brukseli

Randka z widokiem na dachy? Co powiesz na drinka z widokiem na miasto? A może wolisz usiąść przy oknie i patrzeć, jak słońce zachodzi nad Twoimi ulubionymi budynkami? Jeśli brzmi to zachęcająco, warto zajrzeć do barów i kawiarni z tarasami widokowymi. Sprawdź tarasy widokowe w Brukseli, nasze top 5!

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.