MENU

Czy wiedzieliście, że tradycją belgijskiego wybrzeża, wpisaną na światowa listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, jest połów krewetek w morzu północnym? 

bieg wośp

Spis treści

Informacje prktyczne

My wpadłyśmy na to spektakularne wydarzenie zupełnie przypadkiem, będąc nad morzem i przeglądając internet w poszukiwaniu atrakcji. 

Odkryliśmy, że w Oostduinkerke, po dziś praktykuje się tradycyjny połów krewetek i właśnie rozpoczyna się sezon połowów. Takie pokazy można oglądać dwa razy w tygodniu od wiosny do jesieni.

bieg wośp

Szczegółowe daty pokazów można sprawdzić tutaj.

Połowy krewetek przyciągają naprawdę liczną publikę. My trafiłyśmy na pierwszy połów w tym sezonie, na który przyszło kilkadziesiąt  rodzin z dziećmi.

bieg wośp

Jak wygląda tradycyjny połów krewetek w morzu północnym? 

Dla dzieci najbardziej interesująca była  możliwość pogłaskania koni, które ustawiły się wzdłuż jednej z ulic. Koń za koniem, a każdy z nich będzie ciągnął aż do plaży wózek z siecią na krewetki. Korowód rusza w kierunku brzegu. Jest odpływ więc musimy przejść dobrych kilkaset metrów.  Teraz ubrani w żółte kapoki rybacy dosiadają koni by wejść z nimi do morza. Konie przechadzają się w morzu kilkanaście minut ciągnąc sieci równolegle do brzegu.

Ciekawostką dla nas był sam sposób łowienia: przymocowany do sieci łańcuch zgarnia piasek z dna wytwarzając wibracje, które powodują, że krewetki podskakują i wpadają do sieci. 

bieg wośp

Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć z czym rybacy powrócą? Do kosza trafia cały połów. Rybacy wyrzucają z powrotem do morza kraby, ośmiornice i inne ryby. Na tym pokaz dla nas się kończy, a rybacy pewnie wracają do domu, zapewne by przyrządzić jakieś pyszne danie ze złowionych krewetek 🙂

bieg wośp

Festiwal krewetek 2022

Jeśli jesteś smakoszem krewetek nie przegap czerwcowego festiwalu! W tym roku przypada on na 25-26 czerwca.

bieg wośp

WOŚP Bruksela 28.01.2024

🏃‍♀️🏃‍♂️18. Bieg WOŚP – Policz się z cukrzycą! 🌳 📅 Data: 28 stycznia 2024 🕛 Godzina: Start o 12:00 spod łuków w Parku Cinquantenaire 🌈

Czytaj więcej »
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Top 10 -atrakcje dla dzieci w Belgii

Atrakcyjne miejsca w Belgii do odwiedzenia z dziećmi reklama, przewin by przeczytać artykuł Reklama Rozpoczęcie zdania dużą literą. [cofnij korektę][przywróć][edytuj], przewin, Jeśli wyraz „by” jest

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii