MENU

Lasy w Belgii - gdzie pojechać na grzyby w Belgii

Czy wiesz, że Belgia jest trzecim krajem w Europie pod względem różnorodności grzybów, zaraz po Włoszech i Francji? Ciepło późnego lata, po którym następują opady deszczu, stwarza idealne warunki do pojawienia się grzybów.

Spis treści

Lasy w Belgii

lasy w Belgii

Tereny leśne w Belgii składają się z nierodzimych drzew iglastych, takich jak świerk pospolity, daglezja, jodła srebrzysta i larix. Na płaskowyżach powyżej 500 m często sadzi się rodzime drzewa iglaste.  Obszar tuż poniżej to zazwyczaj rozstawiony las dębowy lub bardziej zwarty las bukowy.  Strome zbocza porastają lasy dębowo-grabowe z niekiedy typową wiosenną roślinnością.  Wreszcie w dolinach wzdłuż potoków leśnych spotyka się olchy czarne, klony i jesiony.

Poniżej znajdują się krótkie opisy 4 z ośmiu masywów leśnych znajdujących się na terenie Belgii. Dla ułatwienia podane jest położenie geograficzne, oraz gminy, które wchodzą w skład poszczególnych terenów leśnych.

Lasy w Belgii - Grande Forêt de Saint-Hubert

Gminy: Saint-Hubert, Libramont-Chevigny, Sainte-Ode, Bertogne, Tenneville, Nassogne, Tellin, Wellin, Daverdisse, Libin.

 

Las wokół Saint Hubert obejmuje ponad 50 000 ha lasów i jest tym samym jednym z najważniejszych lasów w Ardenach. Przeważają tutaj drzewa liściaste, ale bioróżnorodność tych terenów jest bardzo bogata. 

 

Lasy w Belgii - Forêt du Pays de Chimay

Gminy: Sivry, Momignies, Chimay, Couvin, Viroinval, Doische, Philippeville, Froidchapelle

Las Pays de Chimay to prawie 45 000 hektarów  lasu z bardzo zróżnicowanym krajobrazem składający się głównie z drzewostanów liściastych.

Obszar leśny pays de Chimay jest wyjątkowy chociażby ze względu na znane i chętnie odwiedzane miejsce, które znajduje się w  samym sercu lasu – Fondry des Chiens. ponadto las ten to również 180 km oznakowanych spacerowych ścieżek, czyli tzw. Grand Travereée.

Lasy w Belgii - Grande Forêt d’Anlier

Gminy: Bastogne, Vaux-sur-Sûre, Neufchâteau, Léglise, Habay, Arlon, Attert, Martelange, Fauvillers

 

Las Anlier, położony u południowych podnóży Ardenów, o powierzchni ponad 7000 hektarów zwartego lasu, jest największym lasem bukowym w Belgii. Jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale także wyróżnia się żyzną i miękką glebą.

lasy w belgii anlier

Więcej informacji na stronie: http://www.grandeforetdanlier.be/fr

Lasy w Belgii - Forêt de la Semois et de la Houille

Gminy: Bièvre, Gedinne, Vresse-sur-Semois, Bouillon, Florenville, Herbeumont, Bertrix, Paliseul

Masyw leśny de la Semois et de la Houille zawdzięcza swoją nazwę dwóm rzekom. Rzeka Semois rozciąga się na ponad 210 km, a w samym sercu masywu rozwija swoje najpiękniejsze meandry i zapada się w ardeński las. Mówi się, że to najbardziej jeszcze dzika kraina, jaką można znaleźć w Belgii.

lasy w belgii semois

Więcej informacji na stronie

http://www.foretdelasemoisetdelahouille.be/fr

W jakich lasach spotkasz grzyby

Grzyby rosną tylko w określonych typach terenu leśnego. Wiedza o tym, gdzie je znaleźć, jest niezbędna jeśli chcemy wyjść z lasu z udanym zbiorem.

Po pierwsze, grzyby dobrze czują się w lasach o dużej wilgotności. Są to często płytkie lasy, porośnięte dużą ilością drzew, ale niewielką ilością podszytu lub koron drzew. Duża ilość martwych liści lub rozkładającego się drewna na ściółce leśnej, to też idealne warunki do wzrostu grzybów. Z drugiej strony niektóre gatunki grzybów preferują bardziej otwarte obszary, gdzie jest mniej martwych liści lub rozkładających się kłód.

Podgrzybki spotkasz w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, więc znajdziesz je pod brzozami, topolami, osikami i grabami, a także na zboczach. Jeśli chcesz znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, występują na glebach piaszczystych. Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza pod modrzewiami.

lasy w Belgii
lasy w Belgii

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Warto mieć ze sobą podręczny atlas grzybów, w razie jakichkolwiek wątpliwości. Nie zbieraj grzybów o blaszkowatym spodzie! Wśród nich są najbardziej trujące grzyby – muchomory. Muchomora sromotnikowego bardzo łatwo można pomylić z jadalną kanią oraz z gąską zieloną. Gąska ma żółte blaszki i żółtawy lub zielonożółty trzon, natomiast muchomor sromotnikowy ma zawsze białe blaszki.

 

Najlepszą wiedzę o tym, jak i gdzie znaleźć grzyby, zyskamy praktykując po prostu wyprawy do lasu, dlatego warto zaznajomić się z wiedzą na temat lasów, które pokrywają terytorium Belgii. 

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Tarasy widokowe w Brukseli – Top 5 podniebnych barów Brukseli

Randka z widokiem na dachy? Co powiesz na drinka z widokiem na miasto? A może wolisz usiąść przy oknie i patrzeć, jak słońce zachodzi nad Twoimi ulubionymi budynkami? Jeśli brzmi to zachęcająco, warto zajrzeć do barów i kawiarni z tarasami widokowymi. Sprawdź tarasy widokowe w Brukseli, nasze top 5!

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii