MENU

ardeny flamandzkie- najpiękniejsze szlaki piesze

Ardeny Flamandzkie ( Les Ardennes flamandes /Vlaamse Ardennen ) znajdują się w prowincji Flandria Wschodnia mniej więcej 20 km na południe od Gandawy i rozciągają się między rzeką Skaldą a Denderem. Ten naturalny region jest szczególnie znany z zalesionych wzgórz, falujących krajobrazów i zapierających dech w piersiach panoram. Tutejsze trasy to raczej lekkie spacery dla przyjemności niż wymagające szlaki.

rozwiń spis treści

Czy Ardeny Flamandzkie istnieją?

Gór na zachodzie Belgii raczej nie uświadczymy,  nazwa ta jest  hiperbolą, która podkreśla zarówno wielką skromność tych terenów w porównaniu z prawdziwymi Ardenami, jak i przywiązanie Flamandów do tych pagórkowatych terenów kontrastujących z typowymi nizinami  w tym regionie.

Najwyższe wzgórze w Ardenach flamandzkich

Jednym z nich jest wzgórze Hotond lub Hoogberg położone na południu wschodniej Flandrii. Ze swoimi 151 metrami jest najwyższym szczytem we flamandzkich Ardenach. W regionie jest jeszcze wiele słynnych wzgórz jak Mont de l’Enclus czy Kruisberg.

Jeśli chcesz wspiąć się na Hotond, polecamy 16 km trasę, która rozpoczyna się w Kwaremont – cichym miasteczku, które w latach 70. i 80. przyciągnęło wielu artystów i zyskało silną reputację jako centrum sztuki. 

 Aby znaleźć się na szczycie Hotond, należy zboczyć kilkaset metrów po 5 kilometrze trasy. Na wzgórzu znajduje się młyn oraz ogólnodostępny park, a także zupełnie nowa restauracja hotelowa Hotond i kawiarnia z najpiękniejszym widokiem we wschodniej Flandrii.

 

KWAREMONT I HOTOND 

Dystans: 16 km 

Czas: 3h 15m

Start: Kwaremontplein, 9690 Kwaremont

https://www.routen.be/panorama-wandelroute

ardeny flamandzkie
okolice Kwaremont

2 rezerwaty przyrody w Ardenach Flamandzkich

Region Ardenów flamandzkich jest bardzo dobrze przygotowany turystycznie. Często na szlakach dla urozmaicenia wędrówki można skorzystać z dodatkowych atrakcji. Polecamy ten 14-kilometrowy spacer, który prowadzi z De Gavers aż do Nuchten. Można podzielić go na dwie części, a jeśli wybierasz się z dziećmi, to De Gavers na pewno im się spodoba.

De Gavers to rozległa domena, swobodnie dostępna dla każdego. Basen Het Gaversbad ze strefą wellness zapewni relaks rodzicom i dzieciom podczas brzydkiej pogody, a w okresie letnim, można wskoczyć do stawu kąpielowego lub opalać się na plaży. Dostępne są również rowerki wodne czy kajaki. Jeśli wolisz aktywność na suchym lądzie, do wyboru są gokarty, minigolf, trampoliny, strzelanie z łuku lub wspinanie się na wieżę wspinaczkową. Można tu nawet postrzelać laserem. Zabawa gwarantowana dla całej rodziny!

Dzięki bogatej ofercie wielu chce tu zostać dłużej niż jeden dzień. De Gavers ma również zróżnicowaną ofertę noclegową, począwszy od domków turystycznych, czterogwiazdkowego kempingu, schroniska młodzieżowego po komfortowe bungalowy.ogwiazdkowego kempingu, schroniska młodzieżowego po komfortowe bungalowy.

Druga część spaceru prowadzi wzdłuż rzeki Dender do jednego z najpiękniejszych rezewatów przyrody w regionie: De Nuchten – między Zandbergen a Idegem. Na tym bujnym obszarze można odkryć prawdziwy las bagienny! Nie ma jednak obaw o przemoczenie butów, ponieważ na trasie znajdują się kładki, by można było przejść suchą nogą. Pamiętaj jednak, że ta część nie jest odpowiednia dla wózków lub wózków inwalidzkich.

 

DE GAVERS I NUCHTEN

Dystans: 14,1 km 

Czas: 2h 50m

Start: Onkerzelestraat 315, 9500 Geraardsbergen

https://www.routen.be/langs-gavers-en-nuchten-wandelroute

ardeny flamandzkie
Door Lappe op de Nederlandstalige Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3921386

szlakiem Tour of Flanders w Ardenach Flamandzkich

Ten pagórkowaty teren jest również popularny wśród miłośników jazdy na rowerze. Dowodzą tego różne wyścigi kolarskie, które umieściły ten region na swoich trasach. Jednym z nich jest największy flamandzki wyścig kolarski Tour of Flanders. Jeśli chcesz zobaczyć niezwykłą kaplicą w całości poświęconą Tour of Flanders wybierz się na ten 16-kilometrowy spacer, gdzie pomiędzy Het Forest i Gan- zenberg – dwoma popularnymi stokami dla miłośników jazdy na rowerze – leży Romanshof, dawna farma klasztorna. Kapliczka na rogu została całkowicie poświęcona Tour of Flanders od 2011 roku. Po prawej w granicie wykuto nazwiska wszystkich zwycięzców. Na lewej ścianie znajduje się rysunek Flandriena, wzorowany na lokalnym bohaterze kolarstwa Petera Van Petegem.

TOUR OF FLANDERS

Dystans: 16,6 km 

Czas:3h 20m

Start: Essestraat 2, 9688 Maarkedal

https://www.routen.be/dwaallicht-wandelroute

ardeny flamandzkie

Melodia lasu Muziekbos w Ardenach Flamandzkich

Las ten wraz z Brakelbos i Kluisbos tworzy „zieloną trójkę” flamandzkich Ardenów. Jego nazwa niewiele ma jednak wspólnego z muzyka, a według historyków pochodzi od starożytnego celtyckiego słowa oznaczającego bagno. Nie przeszkadza to jednak, aby wsłuchać się w melodie lasu. Szelest liści na wietrze czy śpiew ptaków pozwoli naszej głowie i ciału odprężyć się podczas wędrówki. 

Podczas 10-kilometrowej wycieczki po Muziekbos i okolicy napotkasz kurhany prawdopodobnie z epoki brązu. Są ładnie zachowane i bez problemu można po nich chodzić. Ze wzgórza Muziekberg, o wysokości około 148 metrów, roztacza się niesamowicie piękny widok na dolinę Trosbeek. Na szycie jest również wyjątkowa, bajkowa wieża widokowa Geuzentoren.  Została zbudowana dawno temu jako prywatny punkt widokowy dla ówczesnego właściciela lasu.

MUZIEKBOS

Dystans: 10,0 km

Czas: 2h 15m

Start: Kanarieberg 1, 9600 Ronse

https://www.routen.be/muziekbos-wandelroute 

ardeny flamandzkie
copyright ronse.be

Jeśli podobał ci się artykuł udostępnij go dalej lub zostaw nam komentarz na dole strony.

 

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii