MENU

Wiosna w Belgii zapowiada się słoneczna i sucha idealna na spacery wśród wiosennych kwiatów. Podajemy 10 wybranych przez nas miejsc, gdzie znajdują się najpiękniejsze usiane kwiatami łąki, lasy, pola oraz obsypane początkami kwiatów drzewa i krzewy.

wiosna w belgii

Spis treści

Pierwsze oznaki wiosny pojawiają się systematycznie już od jakiegoś czasu. Na organizowanych przez nas wyprawach każdy najmniejszy wiosenny kwiat, który przebija ziemię, by wystawić kielich do słońca, od razu przyciąga wszystkie aparaty fotograficzne 😉 . Wiosennych kwiatów w tym okresie przybywa, a w ostatnim czasie całkiem popularne stały się wycieczki do miejsc, w których kwitnące kwiaty zajmują połacie przestrzeni, tworząc kolorowe pachnące dywany. To istna uczta dla zmysłów i gratka dla fotografów. 

Bardzo ważne! W poniższym wpisie udostępniamy adresy miejsc, które są własnością prywatną, takie jak np. pola tulipanów, dlatego podkreślamy, że zachowanie ostrożności i poszanowanie dla czyjejś pracy powinno być priorytetem! Są znane przypadki dewastacji takich miejsc i rolnicy coraz częściej ograniczają do nich dostęp. Na pola kwietnych upraw nie trzeba nawet wchodzić, by zrobić piękne zdjęcia, a czasem sam widok, który po prostu wzbudza zachwyt – wystarczy. Ufamy, że każdy bierze odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Hallerboss - fioletowe hiacynty

wiosna w belgii

Adres: Vlasmarktdreef 4 1500 Halle

Idealny okres kwitnienia: połowa kwietnia

Zaczynamy od perełki, która zyskała już miano magicznego lasu. To najchętniej i najliczniej odwiedzany obszar leśny w Belgii ze względu na fioletowo niebieskie dzwonki, które zakwitają co roku około połowy kwietnia i pokrywają całkowicie leśną ściółkę.

Las ten znajduje się w Halle, 20 km na południowy zachód od Brukseli i można do niego łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i autobusem. Na terenie Hallerboss znajduje się aż 10 parkingów, ale i tak w okresie kwitnienia hiacyntów, las ten jest oblegany bardzo licznie, dlatego przypominamy o odpowiednim zachowaniu w lesie. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie deptać, ani nie zbierać dzwonków, ponieważ zniszczenie kwiatostanu powoduje, że kwiaty nie rozsieją zarodników i w następnym roku już nie wyrosną! 

 Po więcej szczegółowych informacji warto zajrzeć na stronę Hallerboss

Szlak magnolii w parku Rivierenhof w Antwerpii

wiosna w belgii

Adres: Turnhoutsebaan 246, 2100 Deurne

Idealny okres kwitnienia : od połowy marca do początku kwietnia

Krzewy magnolii można znaleźć w wielu miejscach, ale w tym konkretnym parku zasadzono aż 140 krzewów tych przepięknych wiosennych kwiatów. Dodatkowo opracowano 4,5 km  trasę przez park, nazwaną ‘Magnolia’s in het Rivierenhof’, którą można pobrać przez aplikację na smartphon – iziTRAVEL. Trasa zaczyna się na parkingu wschodnim Parking Oost Rivierenhof,  2100 Antwerpia.

Floralia Brussels w zamku Groot-Bijgaarden

bieg wośp

Adres: Isidoor Van Beverenstraat 5, 1702 Groot-Bijgaarden

Floralia Brussels to coroczna wystawa, na której można podziwiać kilkadziesiąt różnych gatunków i odmian kwiatów! To nie lada gratką, aby zrobić piękne zdjęcia, ale i okazja do zakupu zarówno kwiatów, jak i ich cebulek do posadzenia w domu, czy w ogrodzie.

W tym roku wystawa wiosennych kwiatów w parku i szklarniach zamku Groot-Bijgaarden będzie trwała od 2 kwietnia do 3 maja! Park o powierzchni 14 hektarów obejmuje prawie wszystkie wiosenne odmiany kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują tulipany, w prawie 400 odmianach, jak również hiacynty i żonkile.

Szczegółowe informacje na temat wystawy znajdziecie tutaj.

Ogród japoński w Hasselt

bieg wośp

Adres: Gouverneur Verwilghensingel 15, 3500 Hasselt

Idealny okres kwitnienia: kwiecień

Kwiaty wiśni kojarzą się z Japonią, a oglądanie ich w ogrodzie ozdobionym japońską architekturą, to dodatkowy atut, dlatego, aby podziwiać kwitnące wiśnie polecamy japoński ogród w Hasselt, który w kwietniu zmienia kolor na zielony i różowy. 

Ogród Japoński otwiera się 1 kwietnia i właśnie w tym miesiącu wygląda on najpiękniej!  W weekend bywa zatłoczony, dlatego warto zaplanować wizytę w ciągu tygodnia, oprócz poniedziałku, kiedy ogród jest zamknięty. A po więcej informacji udajcie się bezpośrednio na stronę Ogrodu Japońskiego w Hasselt.

Kwiaty wiśni w parku Josaphat - Bruksela

bieg wośp

Adres: Avenue Ambassadeur van Vollenhoven, 1030 Schaerbeek

Idealny okres kwitnienia: połowa kwietnia

Oczywiście w Brukseli, gdzie parków jest całkiem sporo, również znajdziemy takie, które obfitują w pączkujące na wiosnę wiśniowe drzewa. Wystarczy sprawdzić najbliższy w okolicy park. My dla przykładu podajemy park Josaphat, w dzielnicy Schaerbeek. U jego wejścia, rosnące w rzędach drzewa, wyginają w łuk ciężkie od pęków gałęzie tworząc różowy tunel z kwiatów. Będąc w okolicy na pewno warto się tam zatrzymać.

Pola tulipanów

bieg wośp

Adresy: Lage Sluisstraat, 9170 Sint-Gillis-Waas; Gemenestraat, 9130 Beveren

Idealny okres kwitnienia: dwa ostatnie tygodnie kwietnia

Holenderscy rolnicy od lat uprawiają tulipany na polach w Belgii w okolicy Sint-Gillis-Waas, miasteczka leżącego za Antwerpią, blisko granicy z Holandią. Często zmieniają pola między latami, ale na pewno tulipany będą w tej okolicy. Adresy, które podajemy powyżej, to przybliżone umiejscowienie tulipanowych pól.

Najlepszy czas na zobaczenie tulipanów w Belgii to zwykle ostatnie dwa tygodnie kwietnia, oczywiście w zależności od pogody. Podpowiedzią może być to, że tulipany zwykle zaczynają kwitnąć zaraz po przekwitnięciu wiśni i hiacyntów.

Jako, że pola te są czyjąś własnością i ktoś w ten sposób zarabia na życie, należy zachować szczególną ostrożność i nie dotykać kwiatów, a na pole wchodzić jedynie między rzędami tulipanów, tak by ich nie uszkodzić.

Kwitnące sady w Ranst

bieg wośp

Idealny okres kwitnienia : dwa ostatnie tygodnie kwietnia

W 2017 roku gmina Ranst (położona niedaleko Antwerpii, około 60 km od Brukseli) rozpoczęła świetny projekt ‘Fietsen langs bloesems en fruit’ (tł. rowerem między kwiatami i owocami). 

Opracowano ponad 40 kilometrową trasę, którą można przejechać rowerem podziwiając przy okazji licznie pączkujące drzewa owocowe. Na specjalnie przygotowanej stronie projektu  ‘Fietsen langs bloesems en fruit’ można pobrać trasę rowerową GPX do swojej ulubionej aplikacji do spacerów i jazdy na rowerze. Znajdziemy tam również szczegółowy opis trasy ze wskazaniem na atrakcje typu wiejskie stragany, kapliczki, zamek oraz mnóstwo inspiracji i pomysłów, jak dodatkowo uatrakcyjnić tę wycieczkę np. grą w minigolfa czy wizytą u pszczelarza.

Odwiedź farmę piwonii 'Graefswinning'

bieg wośp

Adres: Diestersteenweg 222, 3850 Nieuwerkerken

Idealny okres kwitnienia : od połowy maja do końca czerwca

Oprócz tulipanów i lawendy w Belgii sadzi się również piwonie. Jedną z farm, która umożliwia wizyty na swoich polach jest farma Graefswinning, która wiosną mieni się feerią kolorów i zapachów różnych odmian piwonii.

Dostęp do pól jest bezpłatny, ale możliwy tylko w dniach i godzinach odwiedzin. Na miejscu można również kupić kwiaty cięte. Wszystkie szczegoly odnosnie wizyt na farmie, godzin i zasad odwiedzin, znajdziecie bezpośrednio na ich stronie

Jaskry i zawilce w lesie Zevenbergenbos – Ranst

bieg wośp

Adres: Gasthuisstraat 38, 2520 Ranst

Idealny okres kwitnienia: maj – czerwiec

Wiosenną porą łąki i lasy również pokrywają się różnorodnym kwieciem. Możemy natrafić na ściółkę pokrytą np. fiołkami leśnymi, czosnkiem niedźwiedzim, który w czerwcu zakwita na biało, na mocno żółte jaskry, białe zawilce czy wszystkim znaną niezapominajkę leśną, która ma jasno niebieskie lub jasno różowe kwiatki. W lesie Zevenbergenbos, położonym na obrzeżach Antwerpii, na wiosnę kilkadziesiąt hektarów powierzchni pokrywa się kwietnym dywanem z zawilców leśnych oraz jaskrów. Nie radzimy ich zrywać, ponieważ obie te rośliny są mocno trujące. Wchodząc do lasu przy wejściu mijamy  zamek z fosą, a nieco dalej po lewej stronie odkryjesz piękne kwieciste pole.

Kilka dodatkowych informacji, jak dojechać, gdzie pójść na spacer – znajdziecie tutaj

Lawendowe pole w Limburgii

bieg wośp

Adres: Olmenbosstraat 25, 3511 Stokrooie-Hasselt

Idealny okres kwitnienia: początek lipca

W Belgii możesz poczuć się odrobinę jak w Prowansji, za sprawą właścicieli farmy lawendy, którzy udostępniają swoje pola łaknącym kwietnych kadrów estetom 😉 By złapać najpiękniejsze lawendowe kadry należałoby zaplanować wizytę w pierwszych dwóch tygodniach lipca, w jakieś piękne słoneczne popołudnie 😉 (Najlepsze światło do fotografowania). 

Na terenie farmy oprócz rzędów lawendy jest jeszcze różany labirynt, ziołowy ogródek oraz inny ogród wypełniony rzeźbami sztuki współczesnej. Warto również skorzystać ze sklepiku, w którym można zakupić różnorodne lawendowe wyroby oraz kawiarni oferującej kawkę na tarasie z widokiem na pola lawendy. 

Na stronie farmy uzyskacie informacje , jak dojechać na miejsce oraz jakie są godziny otwarcia.

Życzymy udanych wypraw, pięknych zdjęć i miłych wspomnień.  Pamiętajcie, że zawsze z niecierpliwością czekamy na wasze relacje z wypraw w naszej facebookowej grupie Wakacje w Belgii.

bieg wośp

WOŚP Bruksela 28.01.2024

🏃‍♀️🏃‍♂️18. Bieg WOŚP – Policz się z cukrzycą! 🌳 📅 Data: 28 stycznia 2024 🕛 Godzina: Start o 12:00 spod łuków w Parku Cinquantenaire 🌈

Czytaj więcej »
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

6 odpowiedzi

  1. Wow, super, wszystkie piękne miejsca w jednym poscie, brawo dziewczyny jesteście niesamowite, Dziękuję 💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii