MENU

Anseremme / Region Walonia / prowincja Namur / Gmina Dinant

Poniższy szlak pieszy przecina obszary o niezwykłym bogactwie przyrodniczym i krajobrazowym, częściowo chronionym. Bądź odpowiedzialnym turystą, nie schodź ze ścieżek, nie zrywaj roślin, nie hałasuj, nie zostawiaj śmieci.

szlak pieszy

Dziś zabierzemy was w niesamowitą podróż, która rozpoczyna ponad 300 milionów lat temu, w epoce, kiedy w tym rejonie panował tropikalny klimat, a dzisiejszą dolinę rzeki Mozy i Lesse pokrywało ciepłe morze. Na jego dnie rosły koralowce, które przez ponad 20 milionów lat tworzyły skały, znajdujące się obecnie po obu stronach rzeki Mozy i Lesse.

I właśnie te skały zamieszkuje dziś, będący pod ochroną, sokół wędrowny. Populacja tego drapieżnika liczy dziś ponad 200 par, jednak nie zawsze tak było. 

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku populacja sokoła wędrownego wyginęła do ostatniej pary. Stało się tak głównie z trzech powodów. Na skutek odstrzału tego ptaka przez hodowców gołębi. W w bezpłodności sokołów spowodowanej stosowaniem w rolnictwie pestycydu DDT, oraz z powodu przestępczej działalności polegającej na wykradaniu jaj z gniazd.

Populacja sokoła wędrownego zaczęła powoli odradzać się po 1970 r., kiedy stosowanie pestycydu DDT zostało zabronione, a dodatkowo drapieżnik ten został wpisany na listę ptaków chronionych. 

szlak pieszy

Z uwagi na obecności tego pięknego drapieżnika na terenie, przez który przebiega opracowana przez nas trasa, nazwaliśmy ją ????“Szlakiem sokoła wędrownego”????


????Trasę możecie pobrać tutaj: Szlak sokoła wędrownego – Wakacje w Belgii

????Będziecie do tego potrzebować darmowej aplikacji: OpenRunner Android  OpenRunner iPhone


Szlak jest pętlą obejmującą najciekawsze, subiektywnie przez nas wybrane miejsca, których opisy znajdziecie przy zdjęciach. Wędrówkę możecie zacząć z dowolnego miejsca, w zależności od tego, ile kilometrów trasy chcecie pokonać. Nasza trasa z mapki obejmuje 20 km i rozpoczyna się na parkingu przy dworcu kolejowym w Anseremme. Możecie tam więc dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem.

Zwróćcie szczególną uwagę na oznaczone trójkątem na mapie punkty, które są dość wymagające, miejscami strome, śliskie i nieodpowiednie dla dzieci.

szlak pieszy
 le Prieuré d’Anseremme 
szlak pieszy
szlak pieszy
Château Freÿr
szlak pieszy
Widok na Château Freÿr z Rochers de Freÿr
szlak pieszy
Zamglony widok na Rochers de Freÿr
szlak pieszy
Widok na rzekę Moza z Rochers de Freÿr

Udanych wypraw!

Iwona & Monika

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii