Anseremme / Region Walonia / prowincja Namur / Gmina Dinant
Poniższy szlak pieszy przecina obszary o niezwykłym bogactwie przyrodniczym i krajobrazowym, częściowo chronionym. Bądź odpowiedzialnym turystą, nie schodź ze ścieżek, nie zrywaj roślin, nie hałasuj, nie zostawiaj śmieci.
Dziś zabierzemy was w niesamowitą podróż, która rozpoczyna ponad 300 milionów lat temu, w epoce, kiedy w tym rejonie panował tropikalny klimat, a dzisiejszą dolinę rzeki Mozy i Lesse pokrywało ciepłe morze. Na jego dnie rosły koralowce, które przez ponad 20 milionów lat tworzyły skały, znajdujące się obecnie po obu stronach rzeki Mozy i Lesse.
I właśnie te skały zamieszkuje dziś, będący pod ochroną, sokół wędrowny. Populacja tego drapieżnika liczy dziś ponad 200 par, jednak nie zawsze tak było.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku populacja sokoła wędrownego wyginęła do ostatniej pary. Stało się tak głównie z trzech powodów. Na skutek odstrzału tego ptaka przez hodowców gołębi. W w bezpłodności sokołów spowodowanej stosowaniem w rolnictwie pestycydu DDT, oraz z powodu przestępczej działalności polegającej na wykradaniu jaj z gniazd.
Populacja sokoła wędrownego zaczęła powoli odradzać się po 1970 r., kiedy stosowanie pestycydu DDT zostało zabronione, a dodatkowo drapieżnik ten został wpisany na listę ptaków chronionych.
Z uwagi na obecności tego pięknego drapieżnika na terenie, przez który przebiega opracowana przez nas trasa, nazwaliśmy ją ????“Szlakiem sokoła wędrownego”????
????Trasę możecie pobrać tutaj: Szlak sokoła wędrownego – Wakacje w Belgii
????Będziecie do tego potrzebować darmowej aplikacji: OpenRunner Android OpenRunner iPhone
Szlak jest pętlą obejmującą najciekawsze, subiektywnie przez nas wybrane miejsca, których opisy znajdziecie przy zdjęciach. Wędrówkę możecie zacząć z dowolnego miejsca, w zależności od tego, ile kilometrów trasy chcecie pokonać. Nasza trasa z mapki obejmuje 20 km i rozpoczyna się na parkingu przy dworcu kolejowym w Anseremme. Możecie tam więc dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem.
Zwróćcie szczególną uwagę na oznaczone trójkątem na mapie punkty, które są dość wymagające, miejscami strome, śliskie i nieodpowiednie dla dzieci.
Udanych wypraw!
Iwona & Monika