MENU

stacje narciarskie w belgii

Śnieg w Belgii? Góry w Belgii? na pewno nie jednego z was to zdziwi. Podpowiadamy gdzie pojechać aby spotkać zimę w Belgii i jak sprawdzić gdzie aktualnie leży śnieg w belgijskich górach i nie tylko.

Na skróty:

 

Zimowa aura to nie tylko biały puch spadający z nieba ku uciesze najmłodszych, ale często także niesprzyjające warunki pogodowe, gdy lepiej nie wyściubiać nosa z domu. Tak było pewnej styczniowej niedzieli 1871 r., gdy dwoje młodych ludzi, Marie i François, chciało przedostać się do rodzinnego miasteczka dziewczyny, przechodząc przez płaskowyż Hautes Fagnes. Szalejąca tego dnia burza śnieżna złapała parę w pułapkę i nigdy nie wypuściła. Ich ciała odnaleziono dopiero po dwóch miesiącach.

Zaczęliśmy od tragicznej historii, która oprócz dostarczenia dreszczyku emocji niech będzie też przestrogą, aby nie lekceważyć warunków pogodowych i samej przyrody, bo śnieg i zimno nawet w Belgii potrafią być zdradliwe i zabójcze. Na szczęście zazwyczaj jednak przysparzają radości i dobrej zabawy, gdy biały puch spadnie w Wigilię Bożego Narodzenia albo kiedy możemy ulepić bałwana, pozjeżdżać z górki, zrobić bitwę na śnieżki lub wybrać się na narty biegowe, poszusować na stoku czy też po prostu pospacerować, wdychając mroźne, rześkie zimowe powietrze.

Gdzie mogę znaleźć śnieg w Belgii?

Przede wszystkim wiemy, że śniegu na terenie Belgii można spodziewać się w wyższych rejonach kraju, dlatego dobrze mieć pod ręką listę najwyższych punktów Belgii

  • Signal de Botrange (694 m n.p.m.)
  • Weisser Stein (693 m n.p.m.)
  • Mont Rigi (680 m n.p.m.)
  • Baraque Michel (674 m n.p.m.)
  • Steling (658 m n.p.m.)
  • Baraque de Fraiture (652 m n.p.m.)
  • Massif de Saint-Hubert (589 m n.p.m.) 
  • Plateau de Recogne-Bastogne (569 m n.p.m.)
  • Col du Rosier (556 m n.p.m.)
  • Spiebig (550 m n.p.m.)

A propos pogody, przeczytałyśmy o kilku znaczących zjawiskach, które nawiedziły Belgię i zostały odnotowane jako anomalie.

Ostatniego dnia 1978 r. nagły spadek temperatury z 7°C do -10°C spowodowany inwazją prądów kontynentalnych pochodzenia polarnego, rozpoczął jedną z najcięższych zim stulecia. 14 cm śniegu, zanotowane tego dnia w Brukseli, poważnie sparaliżowało sieć drogową i kolejową w tym kraju.

Czy ten opis nie mówi czegoś tym, którzy pamiętają lata 70.? No tak, przecież w Polsce była dokładnie taka sama sytuacja. Tej pamiętnej zimy pokrywa śnieżna sięgała 70 cm w Botrange (Waimes), a srogi mróz i śnieg trzymał aż do marca 1979 r.

Kolejna anomalia nastąpiła jeszcze tego samego roku, gdy śnieg padał przez dwa dni na początku maja! W Mont-Rigi napadało 12 cm!

Sprawdź aktualną pogodę w Hautes Fagnes 

 

 

zima-7998

Mapa z pokrywą śnieżną w Belgii

Aby sprawdzić pogodę i pokrywę śnieżną regionu, do którego się wybieramy, warto posłużyć się poniższą mapą.

 Zobaczcie, jak wiele szczegółów pogodowych można z niej wyczytać: https://www.windy.com/pl

 

Czy przeglądając podaną przez nas mapę, zauważyliście, że niektóre stacje meteorologiczne udostępniają online obraz z kamer monitorujących otoczenie? W ten sposób można zobaczyć, czy w danym regionie Belgii jest rzeczywiście śnieg – a sentymentalni romantycy mogą popatrzeć na padający puch prosto z internetu.

Kilka linków do kamer usytuowanych w najwyższych regionach Belgii:

Link do kamery Mont Rigi

Link do kamery Saint Hubert lotnisko

 

Licząc na białą i piękną zimę, podpowiadamy, że jeśli chcecie atrakcyjnie zaplanować wypad, warto znać miejsca oferujące rekreację na śniegu. W Belgii popularne jest narciarstwo biegowe (ski de fond), ale można również zjeżdżać ze stoków (ski alpin). Zaletą belgijskich ośrodków narciarskich jest to, że praktycznie nie ma kolejek, w których trzeba by stać do wyciągu. Poniższy pdf to lista ośrodków sportów zimowych na terenie Belgii: pdf z adresami

Jeśli jesteście amatorami spacerów po śniegu, warto zainstalować w telefonie aplikację, która oferuje wybór m.in. tras pieszych. Taką aplikacją jest Komoot, Sity Trail czy OpenRunner.

My na zimowe spacery polecamy okolice muzeum, jak i oczywiście wizytę w samym muzeum: Bastogne War Museum oraz niedaleki Bois de la Paix – las pokoju zasadzony na pamiątkę 50. rocznicy bitwy o Ardeny

Link do kamery Bastogne

Wybierając się na wędrówkę po lasach, pamiętajmy, że w Belgii sezon polowań trwa od października do końca lutego, dlatego zwracajmy uwagę na tabliczki ostrzegawcze i zakazy wstępu na niektóre ścieżki. Takie informacje można również sprawdzić na stronie miasta, w którego okolice się wybieracie ( calendrier de chasses, battues)

 

 

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Amfiteatr Hadesa w Boussu

Małe osiedle w Boussu, sąsiadujące z Grand Hornu zostało nazwane przez swych architektów z biura Henri Guchez – Amfiteatrem Hadesa. Tuż za bramą z domofonem

Czytaj więcej »

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii