Śnieg w Belgii? Góry w Belgii? na pewno nie jednego z was to zdziwi. Podpowiadamy gdzie pojechać aby spotkać zimę w Belgii i jak sprawdzić gdzie aktualnie leży śnieg w belgijskich górach i nie tylko.
Na skróty:
Zimowa aura to nie tylko biały puch spadający z nieba ku uciesze najmłodszych, ale często także niesprzyjające warunki pogodowe, gdy lepiej nie wyściubiać nosa z domu. Tak było pewnej styczniowej niedzieli 1871 r., gdy dwoje młodych ludzi, Marie i François, chciało przedostać się do rodzinnego miasteczka dziewczyny, przechodząc przez płaskowyż Hautes Fagnes. Szalejąca tego dnia burza śnieżna złapała parę w pułapkę i nigdy nie wypuściła. Ich ciała odnaleziono dopiero po dwóch miesiącach.
Zaczęliśmy od tragicznej historii, która oprócz dostarczenia dreszczyku emocji niech będzie też przestrogą, aby nie lekceważyć warunków pogodowych i samej przyrody, bo śnieg i zimno nawet w Belgii potrafią być zdradliwe i zabójcze. Na szczęście zazwyczaj jednak przysparzają radości i dobrej zabawy, gdy biały puch spadnie w Wigilię Bożego Narodzenia albo kiedy możemy ulepić bałwana, pozjeżdżać z górki, zrobić bitwę na śnieżki lub wybrać się na narty biegowe, poszusować na stoku czy też po prostu pospacerować, wdychając mroźne, rześkie zimowe powietrze.
Gdzie mogę znaleźć śnieg w Belgii?
Przede wszystkim wiemy, że śniegu na terenie Belgii można spodziewać się w wyższych rejonach kraju, dlatego dobrze mieć pod ręką listę najwyższych punktów Belgii:
- Signal de Botrange (694 m n.p.m.)
- Weisser Stein (693 m n.p.m.)
- Mont Rigi (680 m n.p.m.)
- Baraque Michel (674 m n.p.m.)
- Steling (658 m n.p.m.)
- Baraque de Fraiture (652 m n.p.m.)
- Massif de Saint-Hubert (589 m n.p.m.)
- Plateau de Recogne-Bastogne (569 m n.p.m.)
- Col du Rosier (556 m n.p.m.)
- Spiebig (550 m n.p.m.)
A propos pogody, przeczytałyśmy o kilku znaczących zjawiskach, które nawiedziły Belgię i zostały odnotowane jako anomalie.
Ostatniego dnia 1978 r. nagły spadek temperatury z 7°C do -10°C spowodowany inwazją prądów kontynentalnych pochodzenia polarnego, rozpoczął jedną z najcięższych zim stulecia. 14 cm śniegu, zanotowane tego dnia w Brukseli, poważnie sparaliżowało sieć drogową i kolejową w tym kraju.
Czy ten opis nie mówi czegoś tym, którzy pamiętają lata 70.? No tak, przecież w Polsce była dokładnie taka sama sytuacja. Tej pamiętnej zimy pokrywa śnieżna sięgała 70 cm w Botrange (Waimes), a srogi mróz i śnieg trzymał aż do marca 1979 r.
Kolejna anomalia nastąpiła jeszcze tego samego roku, gdy śnieg padał przez dwa dni na początku maja! W Mont-Rigi napadało 12 cm!
Sprawdź aktualną pogodę w Hautes Fagnes
Mapa z pokrywą śnieżną w Belgii
Aby sprawdzić pogodę i pokrywę śnieżną regionu, do którego się wybieramy, warto posłużyć się poniższą mapą.
Zobaczcie, jak wiele szczegółów pogodowych można z niej wyczytać: https://www.windy.com/pl
Czy przeglądając podaną przez nas mapę, zauważyliście, że niektóre stacje meteorologiczne udostępniają online obraz z kamer monitorujących otoczenie? W ten sposób można zobaczyć, czy w danym regionie Belgii jest rzeczywiście śnieg – a sentymentalni romantycy mogą popatrzeć na padający puch prosto z internetu.
Kilka linków do kamer usytuowanych w najwyższych regionach Belgii:
Link do kamery Saint Hubert lotnisko
Licząc na białą i piękną zimę, podpowiadamy, że jeśli chcecie atrakcyjnie zaplanować wypad, warto znać miejsca oferujące rekreację na śniegu. W Belgii popularne jest narciarstwo biegowe (ski de fond), ale można również zjeżdżać ze stoków (ski alpin). Zaletą belgijskich ośrodków narciarskich jest to, że praktycznie nie ma kolejek, w których trzeba by stać do wyciągu. Poniższy pdf to lista ośrodków sportów zimowych na terenie Belgii: pdf z adresami
Jeśli jesteście amatorami spacerów po śniegu, warto zainstalować w telefonie aplikację, która oferuje wybór m.in. tras pieszych. Taką aplikacją jest Komoot, Sity Trail czy OpenRunner.
My na zimowe spacery polecamy okolice muzeum, jak i oczywiście wizytę w samym muzeum: Bastogne War Museum oraz niedaleki Bois de la Paix – las pokoju zasadzony na pamiątkę 50. rocznicy bitwy o Ardeny.
Wybierając się na wędrówkę po lasach, pamiętajmy, że w Belgii sezon polowań trwa od października do końca lutego, dlatego zwracajmy uwagę na tabliczki ostrzegawcze i zakazy wstępu na niektóre ścieżki. Takie informacje można również sprawdzić na stronie miasta, w którego okolice się wybieracie ( calendrier de chasses, battues)
Jedna odpowiedź