MENU

5 maja 1835 roku w Brukseli, a dokładnie na terenie dawnej gminy Molenbeek, miało miejsce wydarzenie porównywalne z momentem postawienia pierwszego kroku człowieka na księżycu.

Ponad 900 osób przybyło na przystanek “Bruxelles-Allée Verte” by asystować przy uruchomieniu pierwszej linii kolejowej na kontynencie europejskim, która miała połączyć Brukselę z Malines.

Tory dostarczyła firma John Cockerill, brytyjskiego przedsiębiorcy i innowatora, który po przybyciu do Seraing w 1817 roku, zrewolucjonizował przemysł belgijski, zakładając pierwszy zintegrowany kompleks przemysłowy na kontynencie europejskim, obejmujący między innymi wielki piec do wytapiania surówki, odlewnie, kuźnie czy walcownie.

Na zdjęciach ostatni w regionie Liège i najmłodszy jednocześnie, duży piec hutniczy HFB Ougrée, zbudowany w 1962 przez przedsiębiorstwo przez Cockerill-Ougrée.

Przedsiębiorstwo po wielu fuzjach, przechodzi w 2006 roku w ręce międzynarodowego molocha firmę ArcelorMittal, która wygasza piec w 2014 roku.

W styczniu 2021 region waloński wydaje pozwolenie firmie AM na rozbiórkę pieca, czemu sprzeciwiają się związkowcy, działacze lokalni i część polityków. W kwietniu 2021 rada miasta decyduje, iż niektóre elementy pieca zostaną zachowane jako pamiątka dawnej świetności. Sprawa jest w toku, być może jest to ostatnia okazja aby zobaczyć to miejsce w takiej formie.

Z ciekawostek John Cockerill umiera na tyfus w Warszawie wracając z Petersburga, jego grób i pomnik znajduje się przed ratuszem w Seraing. W Polsce był zaangażowany m.in. w uruchomienie wytwórni sukna w zakładzie „Poland” w Warszawie.

dzielnica brukseli molenbeek
Dworzec kolejowy “Bruxelles-Allée Verte”
źródło zdjęcia Par Anonyme
Domaine public
dzielnica brukseli molenbeek
Dom dróżnika pozostałość po pierwszym dworcu przy chaussée d’Anvers 291 à 1000 Bruxelles
źródło zdjęcia : Par Smiley.toerist — Travail personnel, CC BY-SA 3.0,

monika krasowska photography
Jeden z wielu opuszczonych budynków w okolicy pieca.

Adres: https://goo.gl/maps/eoBT1jVoCfnE28g86

@ photos copyright https://monikakrasowskaphotography.com/

belgia bruksela charleroi citytrip co zwiedzic w Belgii flamandzki Flandria francuski Gesves historia belgii jesień Jestem z Polski lato morze morze polnocne niemiecki opactwo podróże po Belgii Rezerwat przyrody sokół wędrowny spacer spacer po Brukseli sredniowieczny zamek stonehenge street-art trasy rowerowe TVN Style urlop wakacje w belgii wallonie Walonia warto zwiedzic w Belgii wczasy i wycieczki 2021 weris wielka przestrzeń wieza widokowa wolne wosp WOŚP 29 final zakatki Belgii zamek zwiedzanie Belgii zwiedzanie Brukseli Zwiedzanie Luksemburga ładne zakątki Belgii

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii