5 maja 1835 roku w Brukseli, a dokładnie na terenie dawnej gminy Molenbeek, miało miejsce wydarzenie porównywalne z momentem postawienia pierwszego kroku człowieka na księżycu.

Ponad 900 osób przybyło na przystanek “Bruxelles-Allée Verte” by asystować przy uruchomieniu pierwszej linii kolejowej na kontynencie europejskim, która miała połączyć Brukselę z Malines.

Tory dostarczyła firma John Cockerill, brytyjskiego przedsiębiorcy i innowatora, który po przybyciu do Seraing w 1817 roku, zrewolucjonizował przemysł belgijski, zakładając pierwszy zintegrowany kompleks przemysłowy na kontynencie europejskim, obejmujący między innymi wielki piec do wytapiania surówki, odlewnie, kuźnie czy walcownie.

Na zdjęciach ostatni w regionie Liège i najmłodszy jednocześnie, duży piec hutniczy HFB Ougrée, zbudowany w 1962 przez przedsiębiorstwo przez Cockerill-Ougrée.

Przedsiębiorstwo po wielu fuzjach, przechodzi w 2006 roku w ręce międzynarodowego molocha firmę ArcelorMittal, która wygasza piec w 2014 roku.

W styczniu 2021 region waloński wydaje pozwolenie firmie AM na rozbiórkę pieca, czemu sprzeciwiają się związkowcy, działacze lokalni i część polityków. W kwietniu 2021 rada miasta decyduje, iż niektóre elementy pieca zostaną zachowane jako pamiątka dawnej świetności. Sprawa jest w toku, być może jest to ostatnia okazja aby zobaczyć to miejsce w takiej formie.

Z ciekawostek John Cockerill umiera na tyfus w Warszawie wracając z Petersburga, jego grób i pomnik znajduje się przed ratuszem w Seraing. W Polsce był zaangażowany m.in. w uruchomienie wytwórni sukna w zakładzie „Poland” w Warszawie.

dzielnica brukseli molenbeek
Dworzec kolejowy “Bruxelles-Allée Verte”
źródło zdjęcia Par Anonyme
Domaine public
dzielnica brukseli molenbeek
Dom dróżnika pozostałość po pierwszym dworcu przy chaussée d’Anvers 291 à 1000 Bruxelles
źródło zdjęcia : Par Smiley.toerist — Travail personnel, CC BY-SA 3.0,

monika krasowska photography
Jeden z wielu opuszczonych budynków w okolicy pieca.

Adres: https://goo.gl/maps/eoBT1jVoCfnE28g86

@ photos copyright https://monikakrasowskaphotography.com/

belgia bruksela charleroi citytrip co zwiedzic w Belgii Gesves historia belgii Jestem z Polski opactwo po Belgii rowerem pociag podróże po Belgii postindustrialny przemysl płaskowyż ravel regionalne trasy rowerowe w Belgii Rezerwat przyrody rogier rowerem po Belgii semois Signal de Botragne simply human street-art szlaki rowerowe sztuka Terrasses des Minimes Tombeau du Géant torfowiska trasa trasy rowerowe TVN Style UNESCO urlop urlop w belgii vennbahn Viroinval wakacje2022 wakacje w belgii wakacyjne wakacyjne w Belgii wallonie Walonia warto zwiedzic w Belgii zwiedzanie Belgii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.