MENU

Malownicze, wiejskie miasteczko Wéris wybrałyśmy na pierwszą zorganizowaną wyprawę naszej grupy «Wakacje w Belgii», a było to już prawie rok temu w piękny, słoneczny, czerwcowy dzień. Tymczasem, w oczekiwaniu na słoneczną pogodę i spacery w letnim odzieniu, wspominamy ten bardzo udany wypad, który dodatkowo połączony był z jogą w plenerze. Relację z tego dnia można przeczytać w naszej facebookowej grupie: Wakacje w Belgii – grupa

Tych, którzy nie znają jeszcze Wéris zachęcamy bardzo do odwiedzenia tego uznanego za jedno z 24 najpiękniejszych miasteczek w Walonii, ponieważ okolica zachwyca nie tylko sielankowym krajobrazem i urokliwymi, leśnymi ścieżkami, ale przede wszystkim słynnymi w tej okolicy megalitycznymi budowlami. Właśnie z  powodu małego, belgijskiego Stonehenge, miejsce to jest wyjątkowe i godne polecenia. Atmosfera, którą tworzą te legendarne kamienie, przenosi do odległej i tajemniczej epoki sprzed tysięcy lat. Brzmi dostojnie? W rzeczy samej tak jest, gdyż megalityczne pole Wéris rozciąga się na około 8 km i ma 300 m szerokości, prezentując majestatyczne megality: dwa dolmeny i ponad 20 menhirów. Już śpieszymy z wyjaśnieniem tych tajemniczych nazw. 

Mała Pigułka wiedzy o megalitach

Megalit to duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień, stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni (wykonanej bez użycia zaprawy) o charakterze kultowym, grobowym lub związanym z obserwacjami astronomicznymi. Budowle megalityczne występują na obszarze całego świata. Początki megalityzmu na terenach Europy sięgają 5 tysiąclecia p. n. e. Stopniowy zanik idei obserwuje się około 2 tysiąclecia p. n. e. Przykładem budowli megalitycznej jest, znane zapewne wszystkim, Stonehenge. Najprostszymi postaciami budowli megalitycznej były menhiry, dolmeny i kromlechy. 

Menhir – tak nazwano pionowo wkopane w ziemię słupy kamienne.

Dolmen to budowla megalityczna o charakterze grobowca. Składa się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i wielkiego płaskiego bloku skalnego, który był na nich złożony.

weris
Dolmen w miejscowości Oppagne – Stanowisko Wéris II

Kromlechy to z kolei konstrukcje koliste i do tego rodzaju zaliczany jest właśnie gigantyczny Stonehenge.

Kiedy już wiemy, z czym mamy do czynienia, możemy rozpocząć wyprawę. Jako punkt wyjścia polecamy położone przy placu Arsène Soreil, Muzeum Megalitu. Stamtąd, kierując się oznaczeniami, można wyruszyć na szlak, odkrywając megalityczne budowle, jak i wiele naturalnych starych, historycznych kamieni, takich jak Kamień Haina (fr. Pierre Haina) czy Diabelskie Łoże (fr. Lit du Diable), z którymi wiążą się lokalne legendy. 

weris

Pierre Haina to ogromny pochylony, naturalny kamień z litej skały osadowej, zwanej zlepieńcem (fr. poudingue), która występuje w tym regionie bardzo licznie. Tego rodzaju skały prehistoryczny człowiek używał do budowli obecnych tu megalitów.

LEGENDA I TRADYCJA

Według tutejszej legendy, ta górująca nad krajobrazem skała, zakrywa dziurę prowadzącą do wnętrza ziemi, skąd wychodzi sam diabeł, by trochę napsocić na ziemi. Mówi się, że odpoczywa wtedy na swoim „Diabelskim Łożu”. Lokalną tradycją jest również malowanie Kamienia Haina na biało podczas równonocy jesiennej, co według wierzeń, ma zniechęcić diabła do opuszczania czeluści piekieł. 

weris
Iwona załatwia sprawy na „Diabelskim Łożu”.

Podczas naszego spaceru docieramy również do polany, na której znajdują się wspomniane dolomity i liczne menhiry. Miejsce jest naprawdę piękne i spokojne. Trafiamy na odbywające się w kręgu spotkanie i domyślamy się, że jest to miejsce uznawane za miejsce mocy, gdzie przeprowadzane są różnego rodzaju ceremonie. 

weris
5 menhirów na stanowisku Weris II

Nieco dalej, w szczerym polu, trafiamy na samotne drzewo, otoczone kilkoma menhirami. Jest to jednak bardzo kolorowe drzewo, bo na jego gałęziach zawieszone są barwne skrawki materiałów. My również korzystamy z okazji i wiążemy kawałek tkaniny na gałązce, by spełniło się pomyślane życzenie. Polecamy odpocząć w takim miejscu, by pobyć ze sobą i z naturą , poobserwować swoje myśli lub kontemplować otaczającą nas przyrodę. Spokój ducha gwarantowany. 

weris
Drzewo życzeń w towarzystwie 3 menhirów na stanowisku w Oppagne

Stary Kamieniołom

Oznakowania na szlaku zaprowadzą Was również do starego porośniętego już roślinnością kamieniołomu, skąd wydobywano wspomniany wcześniej  >>poudingue<< służący między innymi do budowy okolicznych domów, które możecie oglądać spacerując po wiosce, odkrywając jej historyczne dziedzictwo: stare farmy, urokliwe domki, prawie tysiącletni kościół, kapliczki czy zamkowy folwark. 

Krótka wizyta w Muzeum Megalitu niech będzie okazją do uzupełnienia wiedzy, zakupu pamiątki, czy delektowania się świeżym Dolmeniusem, bursztynowym piwem, którego nie znajdziecie nigdzie indziej. A gdyby jednak sklepik, z powodu obostrzeń, był zamknięty, to polecamy łyk świeżej wody z naturalnego podziemnego źródełka, do którego pompa ustawiona jest na środku placyku koło muzeum. Pochodzi ona jeszcze z czasów, gdy nie było tu kanalizacji, a pompa była punktem dostępu do czystej, pitnej wody. Na zdrowie!

Na wrażenia z Waszych wypraw czekamy na: www.facebook.com/groups/wakacjewbelgii

Zainspiruj się naszymi wyprawami, a odkryjesz Belgię jakiej nie znałeś. I pamiętaj: wakacje, to stan umysłu. 

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii