MENU

Sztuka w Belgii – Land Art

Czasem możemy być zaskoczeni tym, co mijamy po drodze na leśnej lub polnej ścieżce. Zaskakuje nas nie tylko natura, która tworzy piękne, skomplikowane i wymowne twory, ale także człowiek, który poprzez swoją twórczość chce być jej integralną częścią.

Tak było, kiedy odkryłyśmy ścieżkę sztuki, na której pod gołym niebem człowiek postanowił zamanifestować stworzonymi przez siebie dziełami troskę o stan naszej planety, ludzkości i szeroko pojętej natury. Tak oto powstał szlak-pętla liczący 141 km, usiany 42 zaskakującymi dziełami sztuki wkomponowanymi w krajobraz. Sztuka ta nazywa się właśnie „land art”.

Land art, Earth art, sztuka Ziemi – lub jeszcze inaczej sztuka krajobrazu to działalność artystyczna, której obszarem działania, miejscem zdarzeń (tłem, kontekstem czy tworzywem) stała się w końcu XX w. przestrzeń Ziemi, obszar środowiska naturalnego. Ruch artystyczny „land art” powstał w latach 60. Prace wykonane są z naturalnych materiałów (gałęzie, skały, liście, siano itp.), w harmonii z krajobrazem i ewoluują w czasie wraz z porami roku, aż do możliwej biodegradacji. Dlatego bardzo często są to dzieła krótkotrwałe. Na Sentiers d’Art mają pozostać przez kilka lat.

Taka galeria pod gołym niebem ma tę zaletę, że można ją zwiedzać za darmo, siedem dni w tygodniu, o każdej porze dnia i nocy. Opowiemy wam bliżej o kilku pracach, szczególnie tych, które znajdują się na terenie Gesves, ponieważ miałyśmy okazję spacerować właśnie tą trasą. Gesves to miasto położone w prowincji Namur, bardzo urokliwe i bogate w dziedzictwo kulturowe, odznaczające się naturalnym otoczeniem. Znane jest również ze stadnin i szkoły hodowli koni i jeździectwa. Jest idealnym regionem na piękne rodzinne wędrówki.

Sztuka w Belgii Sentiers d’Art en Condroz-Famenne

Najpierw kilka informacji o całej 141 km pętli. Jest ona podzielona na trzy odcinki:

  • między Gesves i Ohey: 38 km

Rozpoczyna się przy kościele Sorée i oferuje piętnaście dzieł, w tym dwa schroniska artystyczne* i dwanaście starych dzieł zaprojektowanych na majówkę w Gesves.

  • między Havelange i Somme-Leuze: 44 km

Wychodzi z wioski Libois; ta wędrówka ujawnia dziesięć dzieł sztuki.

  • między Ciney i Hamois: 50 km

Łączy Nettinne z Sorée i oferuje osiem dzieł sztuki krajobrazu oraz dwa artystyczne schroniska.

Schronisko artystyczne to forma dzieła artystycznego będącego jednocześnie miejscem, które pozwala wędrowcom schronić się i odpocząć podczas wędrówki na szlaku. Nowością od 1 lipca 2020 r. są miejsca biwakowe (maksymalnie cztery namioty) albo obok schroniska, albo niedaleko. Nie ma możliwości rezerwacji. Schroniska i tereny biwakowe przeznaczone są wyłącznie dla turystów pieszych.

Aby dostać się na szlak, co ważne, oznaczony czerwonym prostokątem z napisem Santier d’art, możecie wyruszyć z jednego z miasteczek: Ciney, Gesves, Hamois, Havelange, Ohey lub Somme-Leuze. Przy Maison de Tourisme w Gesves można zaopatrzyć się w darmową mapę dostępną w specjalnej skrzynce zawieszonej na budynku.

Sztuka w Belgii Sentiers d’Art w Gesves

Jedna z krótszych tras spacerowych, pozwalająca na rodzinną wędrówkę, to pętla wokół Gesves o długości 13 km, poświęcona dziełom sztuki Ziemi. Oznakowanie to żółty prostokąt z logo La Fête de Mai. Punktem wyjścia jest kościół Saint Maximin de Gesves. Opis trasy, mapa, trasa GPX: 

https://walloniebelgiquetourisme.be/fr-be/content/balade-pedestre-insolite-a-gesves-sentier-dart

Poniżej przedstawiamy zdjęcia i opis tych prac, które znajdziecie na prezentowanej trasie. Przeczytajcie, co przedstawiają te niesamowite i efemeryczne dzieła, jaka jest ich wymowa i symboliczna treść. Mamy nadzieję, że będą one ciekawym urozmaiceniem wędrówki. Uważajcie, bo czasem wkomponowują się w krajobraz tak bardzo, że można je łatwo przeoczyć. Ich obecność sygnalizują małe panele na ziemi.

KATEDRA ŚWIATŁA, Véronique Roland (Belgia), 2018

Sztuka w Belgii
oznorCOQR

Jest to praca w kształcie łuku wykonana ze szkła, drewna, stali Corten i lekkich szlachetnych materiałów. Jest swoistym hołdem złożonym wspaniałości przyrody i geniuszowi budowniczych katedr!

DRZEWA PŁUCA, Michiel Verstraten i Shirin Azad (Belgia), 2018

sztuka w Belgii

Sześć drzew do góry nogami, które mają nam przypominać, że drzewa wytwarzają tlen i że bez lasu nie ma życia na Ziemi.

WITAMY, Marisa Merlin (Włochy), 2019

sztuka w Belgii

Lokalizacja, okrągła konstrukcja i elementy, z których się składa, sprawiają, że „Welcome” jest miejscem interakcji między naturą a spacerowiczami. Zachęca do refleksji nad konsekwencjami jakości śladu człowieka na Ziemi.

Inne ciekawe dzieła, które można zobaczyć w Gesves, to m.in.:

RUCHOME DRZEWO, Arno Arts (Holandia), 2017

sztuka w Belgii

Mobilne drzewko oferuje spacerowiczom wyjątkowe spotkanie w lesie: drewniany dom na czterech kołach. Z komina domu wychodzi… nie dym, ale drzewo! Wygląda na to, że drzewo uwolniło się od korzeni. Wydaje się też, że się porusza.

SPALONE KRZESŁO, Françoise Bastin (Belgia)

sztuka w Belgii

Krzesło spłonęło. Pozostała tylko poczerniała struktura, pod którą leży para damskich butów. Krzesło jest duże, około trzech razy większe niż zwykłe. Autorka opowiada, że dowiedziawszy się o proponowanym miejscu stworzenia pracy, odszukała w historii i legendach, że w 1652 r. miejscowa kobieta imieniem Marie Orban została oskarżona o czary i skazana na uduszenie i spalenie. Proces odbył się w Barvaux-sur-Ourthe, a wykonanie wyroku w Buzin. W XVI i XVII w. w Europie dziesiątki tysięcy kobiet spalono lub powieszono na skutek oskarżeń o czary i po niesprawiedliwych procesach. Zainteresowana i poruszona tymi faktami autorka wymyśliła ten projekt jako pomnik w hołdzie ofiarom obskurantyzmu i nietolerancji. W tej perspektywie praca oferuje refleksję na temat przemocy i nietolerancji, które wciąż istnieją w naszym społeczeństwie i na całym świecie, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet.

MAKROMOLEKUŁA, Dmitry Krivonosov (Rosja), 2019

sztuka w Belgii
rhdr

Praca przedstawia część makrocząsteczki DNA. Dzięki drewnianym krążkom wygląda jak zabawka. Tyle że te dyski to wiele ważnych połączeń, których zniszczenie byłoby śmiertelne dla człowieka i przyrody. Cała autentyczność życia jest zapisana w DNA. Jest to przechowywanie informacji o przyrodzie, jej strukturze, architekturze molekularnej, cechach i historycznych związkach z wszelkim życiem. Człowiek ma takie samo DNA, dlatego ważne jest, aby żył w zgodzie z naturą.

TRISKELE (schronienie), Tiiu Kirsipuu i Kalle Tiisma (Estonia)

sztuka w Belgii

Triksele (trójkątny kształt) to bardzo stary symbol, którego znaczenie różni się w zależności od czasów i kultur. Jako znak może wyrażać cykl życia – śmierci – odrodzenia, przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, ziemię – wodę – niebo, stworzenie – ochronę – zniszczenie, Trójcę (Ojciec, Syn i Duch Święty) itp. Może również symbolizować słońce (poranek – południe i wieczór) i wiązać się z upływem czasu, ruchem i zmianami. To trójkątne i drewniane schronienie ma być również miejscem duchowym, w którym można odpocząć, medytować nad życiem i upływającym czasem, obserwować i słuchać otaczającej przyrody… w pojedynkę lub w parach.

Polecamy w Gesves:

manufaktura czekolady

Ma Little Cuisine

adres i godziny otwarcia :https://goo.gl/maps/FZcTnfAHXMMG1zrN6

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii