MENU

Poznajemy La Forêt de Soignes -trasa z Wielkiego rodzinnego Spaceru WOŚP Bruksela 2022

Na skróty

Czy wiesz że... Ciekawostki Forêt de Soignes

 

  • nazwa lasu Forêt de Soignes pochodzi od łacińskiego „Silva”, czyli las.
  • 5 obszarów lasu Forêt de Soignes znajdujących się na obszarach rezerwatów Joseph Zwaenepoel, Grippensdelle i Ticton jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”
  • cały obszar lasu jest wpisany na liste obszarów Natura 2000
  • jako jedyny las las rozpościera się na terenie trzech regionów Belgii   FlandriiBrukseli i Walonii.
wosp bruksela 2022

Informacje praktyczne:

Spacer to pętla oznacza to, iż początek i koniec spaceru znajdują się w tym samym miejscu: 

Główna brama do parku TournaySolvay

Parking na tyłach stacji kolejowej Boitsfort. 

Adres : Chau. de la Hulpe, 1170 Watermael-Boitsfort

Na miejsce można dojechać pociągiem lub tramwajem linii 8  – należy wysiąść na stacji/przystanku Boitsfort Gare

Mapkę w pdf można pobrać klikając tu i wydrukować sobie samodzielnie!

Mozna zeskanować kod QR podany na mapce z trasą i użyć do nawigacji za pomocą telefonu.

Spacer "Zródła strumienia Woluwe"

Ten spacer prowadzi do źródeł Vuylbeek i Karregatbeek, które razem z Zwanewijdebeek tworzą strumień Woluwe.

Strumień ten płynie na odcinku 21 kilometrów (z czego 9 kilometrów w Regionie Stołecznym Brukseli) aż do Vilvoorde, gdzie wpada do rzeki Senne.

Gminy Woluwe-Saint-Pierre , Woluwe-Saint-Lambert i dawna gmina Woluwe-Saint-Etienne zawdzięczają swoją nazwę strumieniowi Woluwe, podobnie jak Boulevard de la Woluwe.

wosp 2022 bruksela

Rezerwat przyrody DU VUYLBEEK

Etang de l’Ermite (Staw Pustelnika), nad którym góruje wyspa, jest prawdopodobnie pamiątką po obecności, w odległej przeszłości, pobożnego człowieka, który wycofał się do tego odległego miejsca. Ten staw jest podzielony na dwie części ścieżką i jest również przecięty przez strumień Vuylbeek, który daje nazwę tej dolinie i rezerwatowi. Vuylbeek – którego nazwa dosłownie znaczy brudny strumień/potok jest nieco myląca. Nie chodzi tu o brudną wodę strumienia, ale o koryto, które ma rdzawy kolor z powodu rudy żelaza znajdującej się w podłożu tej doliny. Można tu spotkać zimorodka.

Rezerwat archeologiczny Tumuli - Kurhany

Tuż za skrzyżowaniem ścieżek Tweebergenweg i Tumuliweg znajdują się jedyne kurhany na terenie Brukseli (*rodzaj mogiły, w kształcie kopca). Mogiły te są prawdopodobnie dawnymi cmentarzami rzymskimi lub jeszcze przedrzymskimi. To stanowisko archeologiczne jest pod ochrona od 2002 roku. Przed kilkoma laty wycięto 30 dwustuletnich buków pokrywających oba kopce, aby zapobiec ich przewróceniu przez wiatr, a w konsekwencji powstaniu szkód.

Rezerwat przyrody ENFANTS NOYES

Rezerwat dosłownie „Utopionych Dzieci” składa się z trzech kolejnych stawów, połączonych dopływem Woluwe – Karregat. Występuje tu duża bioróżnorodność, z podmokłymi zagajnikami, otwartymi panoramami i trzcinowiskiem. Obszar ten jest idealny dla płazów i jest ulubionym miejscem żerowania ważek.
Wielu wędrowców zastanawiało się już nad nazwą stawu „Utopionych Dzieci”. W XVIII wieku powstała legenda o trzech synach drwala, którzy utonęli tego samego dnia. W rzeczywistości nazwa ta wcale nie odnosi się do utonięcia, ale do dzieci młynarza i ich nazwiska „Verdroncken” co znaczy utonął.

wosp bruksela 2022
udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii