MENU

Regularnie poznajemy Belgię ale od czasu do czasu lubimy zawitać u naszych sąsiadów, aby lepiej poznać kraje Beneluksu, byliśmy już w pobliskiej w Holandii, teraz przyszedł czas na Luksemburg.

24 października 2021 wybraliśmy się na wyprawę do przygranicznego parku przyrody w regionie Eislek w północno-zachodnim Luksemburgu. W sercu parku znajduje się największe w Luksemburgu jezioro Lac de la Haute-Sûre, które zaopatruje w wodę pitną około 70% gospodarstw domowych w Luksemburgu

Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu Arsdorf w Rambrouch w Luksemburgu, zaraz przy moście Pont Misère.

Początek szlaku znajduje się naprzeciwko wjazdu na parking. Droga w górę prowadzi przez pola aż do linii lasu. Tam zaczyna się festiwal przyrody: lasy, doliny, ścieżki, punkty widokowe, co chwila coś zaskakuje.

Mapę trasy wraz ze szczegółami znajdziecie na końcu tej krótkiej relacji.

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

Cały szlak dookoła jeziora podzielony jest na dwa szlaki wschodni 16.7 km i zachodni 27.4 km my wybieramy ten dłuższy. Oba szlaki są bardzo dobrze oznakowane piktogramem niebieskiej otwartej książki.

Jeśli ruszycie naszą trasą, w zasadzie aplikacja nie jest potrzebna, trzeba tylko uważać, aby po przejściu pływającego mostu w Lultzhausen iść szlakiem w lewo.

kraje beneluksu

My tym razem do nawigacji używamy aplikacji Komoot, link do naszej trasy znajdziecie w dole artykułu. Aplikacja dość dobrze prowadzi głosowo, informując o nadchodzących zmianach ścieżki, jest też pomocna kiedy zejdzie się ze szlaku. Koniecznie poćwiczcie formę przed wybraniem się na ten szlak, nie jest on technicznie trudny, ale można się porządnie zmęczyć:)

Do zobaczenia na szlaku!

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

Gdy tylko dochodzimy do lasu mgła i wschodzące słońce tworzy urokliwe obrazy niczym namalowane.

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

kraje beneluksu

 

 © Monika Krasowska

 © Monika Krasowska

 

udostepnij na Facebook
udostepnij za pomoca WhatsApp
wyślij mailem
drukuj
Belgijskie piwa i kultura piwowarska

Belgia ma zasłużoną sławę jako jeden z najlepszych producentów piwa na świecie. Belgijskie piwa są zarówno różnorodne, jak i wyjątkowe. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje to niezwykle smaczne i unikalne piwo? Co daje Belgom przewagę nad innymi producentami piwa w Europie? Czy wiesz jakie są najpopularniejsze gatunki piwa w Belgii?

Czytaj więcej »

5 odpowiedzi

  1. Przeczytałem z nutką zazdrości…
    Czy, są dedykowane strony, przewodniki po szlakach w Belgii , Luxemburgu? Takie, ktore opisują całościowo lub dany region.
    Przyznam , że sam szukałem w sieci i niewiele znalazłem.

    1. Hej,
      Informacje o głównych szlakach w Belgii tak zwanych GR- Grand Randonnée znajdziesz tu https://grsentiers.org/, natomiast więcej informacji znajdziesz na stornach informacji turystycznych danego regionu w który chciałbyś się wybrać. Wędrówki piesze w Belgii sa dość popularne wiec praktycznie na każdej stronie znajdziesz zakładkę randonnée lub promenades. Najprościej jednak będzie znalesc to aplikacji takiej jak koomot lub na stronie https://www.visorando.com/randonnee-belgique.html, badz https://www.randobel.be/ , https://www.alltrails.com/fr/belgium . Jeśli chodzi o Luksemburg to wiem troche mniej, znam w zasadzie tylko dwa regiony https://www.visit-eislek.lu/fr i https://www.mullerthal.lu/fr. Pozdrawiam serdecznie!Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz być na bieżąco? !

Zapisz się do naszego newslettera Wakacje w Belgii, jeśli chcesz być poinformowany/a o najnowszych wpisach na naszym blogu, planowanych wyprawach, relacjach z naszych wypraw, rekomendacjach fajnych miejsc noclegowych, a w przyszłości o naszych produktach.

Wystarczy wpisać swój adres e-mail poniżej i kliknąć: zapisz mnie.

wakacje w belgii